close

İlginç bir film geçti elime. Çok yeni değil aslında. The Kingdom isimli 2007 yapımı bir Hollywood filmi. Suudi Arabistan’daki bir inthar saldırısını ve bunun ardından ülkeye gönderilen FBI ekibi ile yerel yönetimin yaşadığı sorunlar anlatılıyor. Hollywood filmi olmasına rağmen Müslümanlar’a ‘nisbeten’ ılımlı bakıyor. Biraz PR çalışması gibi geldi bana ama anlatılanlar oldukça gerçekçi. Filmle ilgili detaylı bilgi burada: http://www.imdb.com/title/tt0431197/

Filmin özünde iyi Müslümanların da olduğu mesajı var. Ama kötüler de var elbette. Onları da gösteriyor. The Kingdom’u eşimle beraber izledik. Zaman zaman çok fazla hareketli kamera açısından kendisi pek hoşlanmadı. Bu kamera tekniğini başka filmlerde de görmüştüm. Olayı daha heyecanlı ve gerçekçi yapıyor. Yani ben beğendim.

Sonunda güzel bir mesajla bitiyor film. Birbirini sürekil öldüren ve öldürmeye devam eden insanların bu savaşının bitmeyeceğine vurgu yapılıyor. Biraz düşünmek, dünya gerçeklerini masaya yatırmak ve Hollywood gözüyle de olsa Arabistan topraklarına gitmek isterseniz The Kingdom için 2 saatinizi ayırın derim.

Tags : arabistanarapfilmintiharmüslümanözgür çetinSinemathe kingdom

Bir yorum yazın