özgür çetin Posts

Twitter’da nasıl onaylı hesap oldum

Twitter'da nasıl onaylı oldum

Twitter’da onaylı hesap olmak isterseniz atmanız gereken adımları bu yazıda anlatıyorum.

Onaylı (İngilizcesi Verified) hesap Twitter’ı aktif olarak kullananlar için önemli bir güncelleme. Çünkü onaylı olduğunuzda bu hesabın size ait olduğunu otomatik olarak Twitter tarafından kanıtlanmış oluyor. Bu da insanların sizi Twitter’da daha kolay ve hesabın sizin olduğunuzdan emin olarak takip etmelerini sağlıyor.

Mobil Ödeme kazalarına dikkat!

mobil_odeme02

Her ay 75 TL gelen cep telefonu faturanız anlamsız yere 80, 85 ya da 90 TL geliyor. Operatörünüzün çağrı merkezini arıyorsunuz ve ‘Mobile Ödeme ile …. satın almışsınız’ bilgisi veriliyor. Böyle bir satın alma yaptığınızı hatırlamıyorsunuz. Ama ödeme iptal edilemiyor. Mobil Ödeme servisini kapattırıp bir daha bu sorundan kurtuluyorsunuz.

Yukarıdaki senaryo kulağa farklı gelse de hemen hemen her gün birçoğumuzun yaşamasının muhtemel olduğu bir durum. Çünkü cep telefonlarında Mobil Ödeme özelliği standart olarak açık geliyor.

CES 2015 izlenimlerim

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES (Consumer Electronics Show – Tüketici Elektroniği Fuarı), 6-9 Ocak 2015 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlendi. Bu yılki fuarı, düzenleyici firmanın (CEA) daveti ile yerinde izleme imkanı buldum.

CES (si i es şeklinde okunuyor) o yılın teknoloji gündemini oluşturması açısından önemli bir fuar. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin geldiği fuara bu yıl 3600’e yakın firma katıldı. Fuarın ziyaretçi sayısı ise 170 bin oldu.  İlki 1967 yılında o dönem elektronik fuarı olarak New York’ta başlayan etkinlik, sonraları teknolojiye yönelip rotasını Las Vegas’a çevirmiş.

Fuar, ‘kumarhaneler şehri’ olarak da bilinen aslında çölün ortasında kurulan bir şehir olan Las Vegas’ta düzenleniyor. Las Vegas konusunu ayrıca yazmayı planlıyorum ama kısaca bilgi vermem gerekirse: İçinde onlarca otelin bulunduğu çölün ortasında bir yerleşim yeri. Tarihi bir özelliği olmayan şehrin en önemli gelir kaynağı kumar. Ayrıca otellerde yapılan büyük gösteriler de önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor.

CES fuarı merkez olarak Las Vegas Convention Center isimli yerde yapılıyor. Ancak bazı salonlar ise otellere yayılmış durumda. Sands, Ceaser, Hilton ve benzeri otellerde de CES fuarı için etkinlikler yapılıyor. Yani bu otellerde de stantlar var. Bu yüzden fuarı gezmek söylendiği kadar kolay değil. Toplam alanın 2 milyon metrekare büyüklüğünde olduğunu söylersem ne demek istediğim daha net anlaşılır sanırım.

4 gece 5 gün kaldığım CES fuarında epey yoruldum.  Elbette bütün fuar alanını gezme imkanım olmadı ama büyük bir çoğunluğunu gördüm. Bu yıl fuarda (geçtiğimiz yıllardan farklı olarak) çok fazla yeni ürün duyurusu yapılmadı. Her ne kadar yeni ürünler olsa da daha çok birbirine bağlı cihazlar ve Nesnelerin İnterneti kavramının yansımalarını gördüm.Görünen o ki 2015 yılına damgası birbirine bağlı cihazlar vuracak. Bu cihazların sayılarındaki artışla beraber akıllanan ürünler ve çözümlerle karşılaşacağız.

Gezdiğim fuarla ilgili özel bir video da hazırladım ve YouTube kanalıma koydum. Merak edenler için burada da paylaşıyorum:

 

Yüksek Hızlı Tren (YHT) maceram

Hayatımıza Temmuz ayında giren Yüksek Hızlı Tren‘i geçtiğimiz günlerde kullanma fırsatı buldum. Deneyim ve gözlemlerimi bu yazımda sizlerle paylaşıyorum.

Türkiye’de ihmal edilen bir alan olan demiryolu taşımacılığı için dönüm noktası olan Yüksek Hızlı Tren Projesi, 25 Temmuz 2014 tarihinde hayata geçirildi. İstanbul’dan başlayan Yüksek Hızlı Tren (kısa adı YHT) yolculuğu Ankara’da sona eriyor.

Bağımsız teknoloji yazarı oldum

Yeni yılla beraber yeni kararlar alınır ve bunların bir kısmını hayata geçiririz. Bu yıl ben de öyle bir karar aldım ve çalışma hayatıma Bağımsız Teknoloji Yazarı olarak devam ediyorum.

Bu kararla beraber yaklaşık 2.5 yıldır emek verdiğim, önemli proje ve çalışmalar imza attığım ShiftDelete.Net’ten de ayrıldım. Çok şey kattığımız ve bana da çok şey katan bu sitedeki çalışmalarımda desteklerini esirgemeyen Hakkı Alkan ve tüm ekibe teşekkürlerimi iletiyorum. Her ne kadar siz ekranda, sitede ve yazılarda beni görseniz de arkada güçlü bir ekip var ve onlar olmadan bu güzel işlere imza atamazdık.