telefon Posts

Mobil Ödeme kazalarına dikkat!

mobil_odeme02

Her ay 75 TL gelen cep telefonu faturanız anlamsız yere 80, 85 ya da 90 TL geliyor. Operatörünüzün çağrı merkezini arıyorsunuz ve ‘Mobile Ödeme ile …. satın almışsınız’ bilgisi veriliyor. Böyle bir satın alma yaptığınızı hatırlamıyorsunuz. Ama ödeme iptal edilemiyor. Mobil Ödeme servisini kapattırıp bir daha bu sorundan kurtuluyorsunuz.

Yukarıdaki senaryo kulağa farklı gelse de hemen hemen her gün birçoğumuzun yaşamasının muhtemel olduğu bir durum. Çünkü cep telefonlarında Mobil Ödeme özelliği standart olarak açık geliyor.

General Mobile 4G inceleme

blog_generalmobile

General Mobile’ın akıllı telefonu 4G, adından da anlaşılacağı üzere 4G desteği sunan uygun fiyatlı bir akıllı telefon. Google’ın Android One programının ilk ürünü olan General Mobile 4G, teknik özelliklerinden ziyade doğrudan Google tarafından güncelleme alması ile öne çıkan bir ürün.

Samsung Galaxy Note 5 inceleme

note5_blog

Samsung’un büyük ekranlı telefon furyasını başlatan model ailesi Note, 2011 yılında ilk kez satışa sunuldu. 5 inçten büyük akıllı telefonlardan oluşan bu ailenin en önemli özellikleri gelişmiş donanım gücü ve kalemli kullanımı olmuştu.

Aile her yıl yeni bir modelle kendini geliştirdi ve 2015 yılında Note 5 ile karşımıza çıktı. Note ailesinin en yeni modeli olan Note 5 ile Samsung artık plastik gövde malzemesini terk etme kararı aldı. Bu modeli diğerlerinden ayıran en önemli özellik alüminyum gövdeye sahip olması.

Yerli malı yurdun malı (mı?)

yerli_mali

Son ayların popüler konusu ‘yerli üretim’. Uçaktan otomobile, tanktan telefona kadar birçok alanda yerli üretim teşvikleri, tartışmaları, düzenlemeleri ve destekleri konuşuluyor. Bu teşviklerin bir kısmı da hayata geçirildi.

Bugünlerde eskisi kadar heyecanlı kutlanıyor mu bilemiyorum ama benim gençliğimde ‘yerli malı haftası’ büyük bir heyecanla kutlanır. Herkes evinden yerli olduğunu bildiği yiyecek içecekleri getirip okulda bunları yerdik. Çocukken yerli malından anladığımız buydu.

iPhone 6s hakkında her şey

iphone_blog

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 6s, 9 Eylül günü Türkiye saati ile 20:00’de ABD’de düzenlenen bir etkinlikle duyuruldu. Geleneksel hale gelen Apple yeni duyurularında olduğu gibi ‘Awasome’ ‘amazing’ kelimelerinin havada uçuştuğu etkinlikte beklendiği üzere yeni iPhone modelleri tanıtıldı. Bu etkinlik sırasında YouTube üzerinden canlı yayın yaptım. Merak edenler ona da bakabilir.

Firmanın iPhone 6s adını verdiği yeni model adından da biraz anlaşıldığı üzere geçiş telefonu. Yani bir önceki tasarım aynen korunuyor. Apple ve bazı büyük markalar telefonlarının tasarımını artık 2 yılda bir değiştiriyor. iPhone 6s bu yüzden önceki model iPhone 6’ya fazlasıyla benziyor. Yeni telefon ailesi öncekinde olduğu gibi 4.7 inçlik iPhone 6s ve 5.5 inçlik iPhone 6s Plus modellerinden oluşuyor.

Her iki modelde de 16, 64 ve 128 GB kapasite ve 4 farklı renk seçeneği yer alıyor. Modellerin ekran çözünürlükleri de iPhone 6 telefonlarıyla aynı kaldı. Yani ekran çözünürlüğünde bir değişiklik yapılmadı.