Sinema Posts

Sherlock Holmes geri döndü

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından dünya edebiyatına  kazandırılan ünlü bir İngiliz kahramanı. Dedektif olan Holmes, yardımcısı Wilson ile birlikte gizemli olayları farklı yöntemleriyle çözmesiyle tanınıyor. Bugüne kadar onlarca kez beyazperde ya da televizyon dizilerinde (tam liste burada) karşımıza çıkan bu ilginç karaktere son 3 yıldır Robert Downey Jr. tarafından hayat veriliyor.

Serinin ilk filmi 2009 yılında Guy Ritchie tarafından beyazperdeye aktarılmıştı. Bilmeyenler için söyleyeyim: Ritchie tam bir İngiliz fırlaması ve filmlerinde bu fırlamalıklarından eserleri görmek mümkün. Bir dönem ünlü şarkıcı Madonna ile evlenen yönetmenin Snatch gibi sinema tarihine geçmiş filmleri bulunuyor.

Transformers 3 üzerine bir yazı

Çocukluğumuzun çizgi filmi Transformers, birkaç yıldır beyazperdede arzı endam ediyor. Robotota dönüşen iyi kalpli Autobotlar ile kötü kalpli Decepticonlar arasındaki amansız mücadeleyi konu alıyor bu çizgi film. Önceki yıllarda çizgi film olarak sinemalara gelse de gerçek oyuncularla çekilen ilk versiyon 2007 yılında izleyicilerle buluştu. Yönetmen koltuğunda genelde aksiyon filmleri ile tanınan Michael Bay bulunan serinin ikinci filmi de Revenge of the Fallen adıyla 2009 yılında gösterime girdi. Son film ise 4 Temmuz’da (malum ABD’nin İngiltere’den bağımsızlığını aldığı kurtuluş günü) tüm dünyada aynı anda Türkiye’de de meraklıları ile buluştu.

Recep İvedik 2’deki ince espiriler

Üzerine çok konuşulan bir film Recep İvedik. İlkini kahkalar eşliğeinde izlediğimi belirteyim. Tamam biraz kaba saba, bol bol argo ve küfürlerle dolu bir film. Ama yine de bütün bunlar eğlenceli olmasına engel değildi (benim açımdan böyle). İkincisini de izleme imkanı buldum. Önce ikinci versiyonda izlediğim bazı ince espirilerden bahsedeyim ardından iki filmi karşılaştıracağım.

The Kingdom ya da Krallık

İlginç bir film geçti elime. Çok yeni değil aslında. The Kingdom isimli 2007 yapımı bir Hollywood filmi. Suudi Arabistan’daki bir inthar saldırısını ve bunun ardından ülkeye gönderilen FBI ekibi ile yerel yönetimin yaşadığı sorunlar anlatılıyor. Hollywood filmi olmasına rağmen Müslümanlar’a ‘nisbeten’ ılımlı bakıyor. Biraz PR çalışması gibi geldi bana ama anlatılanlar oldukça gerçekçi. Filmle ilgili detaylı bilgi burada: http://www.imdb.com/title/tt0431197/