Alkaline piller şarj edilebilir mi?

alkaline

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız alkaline piller şarj edilebilir mi sorusuna bu yazıda yanıt arıyorum.

Bazen uzaktan kumandada bazen bir lambada, bazen bir oyuncakta bazen de tansiyon aletinde kullandığımız bu piller hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor. Birçok cihazda kullandığımız bu pillerin şarj edilebiliyor olduğunu birçoğumuz bilmiyordur.

Aslında ben de birkaç yıl öncesine kadar bilmiyordum. Ta ki incelemeye gelen bir şarj cihazını görene kadar. Bundan 3-4 yıl önce teste gönderilen ve halen kullandığımız Flash marka şarj cihazı alkaline pilleri şarj edebiliyor. Bunu gayet başarılı bir şekilde yapan cihaz bazı pillerde aynı başarıyı yakayalayamabiliyor.

Yaptığım testlerde alkaline olan pillerin büyük bir çoğunluğunu en az yüzde 60-70 oranında şarj edebilidiğini gördüğüm bu cihazla ilgili bir de video hazırladım. YouTube kanalıma yüklediğim videoda bu pilleri şarj ederken dikkat edilmesi gereken konuların altını çiziyorum.

Halen satışta olan ve internetten alabileceğiniz Flash pil şarj cihazı Ni-Mh ve Ni-Cd pilleri de şarj edebiliyor. Anlatması benden denemesi sizden diyorum ve lafı fazla uzatmadan sizleri alkaline pil şarj videosu ile baş başa bırakıyorum:

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

1 Comment

Mete Lift

about 2 sene ago

Yazınızı okuyup, videoyu da izledim. Gerçekten alkalin pillerin şarj edilebilmesine çok sevindim. Bugüne kadar bu olayın neden kimse tarafından duyulmadığını da merak ettim doğrusu. Eğer hal böyleyse, bitince çöpe atılan pilleri daha uzun süre kullanıp tasarruf edebiliriz diye düşünüyorum.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked