Teknoloji meraklısı aile babası . Bugüne kadar NTV, NTVMSNBC, Referans Gazetesi, PC Magazine, CNET Türkiye, Fotoğraf Dergisi, Sci Tech gibi yayınlarda tam zamanlı ya da telifli çalıştı. 2011-2013 yılları arasında ShiftDelete.Net internet sitesinde Yayın Danışmanı, 2014-2016 yılları arasında da Al Jazeera Türk internet sitesinde Bilim ve Teknoloji Editörü olarak çalıştı.

Uzmanlık alanı içerik üretmek olan Özgür Çetin, fotoğraf makineleri konusuna özel bir ilgi duymaktadır. Özellikle dijital SLR fotoğraf makineleri konusunda birçok yazı ve makale hazırlamıştır. Bugüne kadar eline 1500’e yakın teknolojik ürün geçen Özgür Çetin, bunlardan yaklaşık 1000’ine inceleme yazısı ya da inceleme videosu hazırlamıştır.

Çalışmaları temel olarak dört ayrı mecrada yoğunlaşmıştır:

İnternet:
1999-2007 tarihleri arasında 8 yıl NTVMSNBC’de çalıştı (NTVMSNBC’de yaptığı incelemelerin tam listesi (127 adet): http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/20159.asp ). Daha sonra 2 yıl boyunca çalışmalarını sahibi ve kurucu ortağı olduğu www.uruninceleme.com (150 inceleme de burada) adresinde değerlendirdi. 5 ay CNET Türkiye (cnetturkiye.com) sitesinde çalışan Özgür Çetin, teknoloji konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük teknoloji sitelerinden biri olan ShiftDelete.Net’te 2 yıl boyunca Yayın Danışmanı olarak görev aldım. Ardından dünya çapında haber ağı Al Jazeera’nin Türkiye internet sitesinin Bilim Teknoloji haberlerini yaklaşık 2 yıl boyunca hazırladım.

Gazete:
Ekim 2009 – Ekim 2010 tarihleri arasında ekonomi gazetesi Referans’ta teknoloji muhabiri olarak çalıştı.

Televizyon:
Yaklaşık 4 yıl boyunca birçok TV kanalında teknoloji odaklı programlar yaptı ya da katkıda bulundu.

Dergi:
Bugüne kadar PC World, Photoshop Magazine, PC Magazine, Fotoğraf, Digital Photoline ve Photo Dijital gibi dergilerde telifli olarak yazarlık yaptı.

MSI Wind Notebook’u dünyada ilk kez Özgür Çetin inceledi. Başta Engadget olmak üzere dünya çapında yüzlerce site bu haberi Özgür Çetin’den öğrendi ve kaynak göstererek kullandı.

İşte kendi ağızından Özgür Çetin:

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü mezunuyum. Buna rağmen Fizik ile ilgili bir iş yapmayı düşünmedim.

İş hayatına 1996 yılında başladım. Daha sonra 1999 yılında ntv.com.tr internet sitesinin güncellenmesiyle ilgili olarak çalışmak üzere NTV‘de devam ettim.

2000-2007 tarihleri arasında NTVMSNBC‘de çalıştım. Sitenin ilk arayüzünü orjinalden Türkçe’ye çevirme işlemini gerçekleştirdim.

2001 yılından itibaren aynı zamanda bilişim ürünleri incelemesi yaptım. Merak edenler http://www.ntvmsnbc.com/news/vitrin_front.asp adresine bakabilir.

2009 Ekim – 2010 Ekim tarihleri arasında Referans Gazetesi teknoloji muhabirliği yaptım.

Geçmişte PCWorld, Digital Photoline, Photoshop Magazine, PCMagazine gibi dergilerde düzenli olarak yazılarım yayımlandı . Dergi yazılarımda ağırlıklı olarak fotoğraf makineleri konusunu ele aldım. Dijital SLR fotoğraf makineleri özel ilgi alanıma girer.  PC Magazine (artık yayımlanmıyor) için özel bir fotoğrafçılık eki hazırladım. Ayrıca National Geographic dergisinin verdiği bazı interaktif CD ve kitaplarda danışmanlık yaptım. Halen Fotoğraf dergisinde düzenli olarak yazılarım yayımlanıyor.

Bir dönem Uzman TV için de çekimler yapmıştım. Bu videolar biraz eskidi ve güncelliği kalmadı ama yine de izlenebilir: http://www.uzmantv.com/uzman/teknoloji-editoru-ozgur-cetin

Nitelikli içerik üretmeyi severim ve imkanlar dahilinde üretmeye de çalışıyorum. Yazılarım, incelemelerim ve benimle  ilgili her türlü eleştiri, yorum ve düşünceyi ozgurcetin@uruninceleme.com adresine iletebilirsiniz (makul ve mantıklı olan bu e-postaları cevaplıyorum içiniz rahat olsun). Ayrıca isim vermek istemiyorsanız Ask.fm adresindeki formu kullanarak soru sorabilirsiniz.