close

ÖZGÜR ÇETİN KİMDİR?

Teknoloji meraklısı aile babası . Bugüne kadar NTV, NTVMSNBC, Referans Gazetesi, PC Magazine, CNET Türkiye, Fotoğraf Dergisi, Sci Tech gibi yayınlarda tam zamanlı ya da telifli çalıştı. 2011-2013 yılları arasında ShiftDelete.Net internet sitesinde Yayın Danışmanı, 2014-2016 yılları arasında da Al Jazeera Türk internet sitesinde Bilim ve Teknoloji Editörü olarak çalıştı. 2018 – 2022 yılları arasında Teknolojioku.com Yayın Yönetmeni görevinde bulundu. Çalışmalarına kendi sitesi uruninceleme.net adresinde devam etmektedir.

Özgür Çetin’in aktif olarak kullandığı sosyal medya hesapları aşağıda görebilirsiniz:

Twitter

Instagram

TikTok

Facebook

Uzmanlık alanı içerik üretmek olan Özgür Çetin, fotoğraf makineleri konusuna özel bir ilgi duymaktadır. Özellikle dijital SLR fotoğraf makineleri konusunda birçok yazı ve makale hazırlamıştır. Bugüne kadar eline 3 bini aşkın teknolojik ürün geçen Özgür Çetin, bunlardan yaklaşık 2 bin tanesine inceleme yazısı ya da inceleme videosu hazırlamıştır.

Çalışmaları temel olarak dört ayrı mecrada yoğunlaşmıştır:

İnternet:
1999-2007 tarihleri arasında 8 yıl NTVMSNBC’de çalıştı (O dönem 127 ürüninceledim). Daha sonra 2 yıl boyunca çalışmalarını sahibi ve kurucu ortağı olduğu www.uruninceleme.com (150 inceleme de burada) adresinde değerlendirdi. 5 ay CNET Türkiye (cnetturkiye.com) sitesinde çalışan Özgür Çetin, teknoloji konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük teknoloji sitelerinden biri olan ShiftDelete.Net’te 2 yıl boyunca Yayın Danışmanı olarak görev aldım. Ardından dünya çapında haber ağı Al Jazeera’nin Türkiye internet sitesinin Bilim Teknoloji haberlerini yaklaşık 2 yıl boyunca hazırladım.

Gazete:
Ekim 2009 – Ekim 2010 tarihleri arasında ekonomi gazetesi Referans’ta teknoloji muhabiri olarak çalıştı.

Televizyon:
Yaklaşık 4 yıl boyunca birçok TV kanalında teknoloji odaklı programlar yaptı ya da katkıda bulundu.

Dergi:
Bugüne kadar PC World, Photoshop Magazine, PC Magazine, Fotoğraf, Digital Photoline ve Photo Dijital gibi dergilerde telifli olarak yazarlık yaptı.

MSI Wind Notebook’u dünyada ilk kez Özgür Çetin inceledi. Başta Engadget olmak üzere dünya çapında yüzlerce site bu haberi Özgür Çetin’den öğrendi ve kaynak göstererek kullandı.

İşte kendi ağızından Özgür Çetin:

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü mezunuyum. Buna rağmen Fizik ile ilgili bir iş yapmayı düşünmedim.

İş hayatına 1996 yılında başladım. Daha sonra 1999 yılında ntv.com.tr internet sitesinin güncellenmesiyle ilgili olarak çalışmak üzere NTV‘de devam ettim.

2000-2007 tarihleri arasında NTVMSNBC‘de çalıştım. Sitenin ilk arayüzünü orijinalden Türkçe’ye çevirme işlemini gerçekleştirdim.

2009 Ekim – 2010 Ekim tarihleri arasında Referans Gazetesi teknoloji muhabirliği yaptım.

Geçmişte PCWorld, Digital Photoline, Photoshop Magazine, PCMagazine gibi dergilerde düzenli olarak yazılarım yayımlandı . Dergi yazılarımda ağırlıklı olarak fotoğraf makineleri konusunu ele aldım. Dijital SLR fotoğraf makineleri özel ilgi alanıma girer.  PC Magazine (artık yayımlanmıyor) için özel bir fotoğrafçılık eki hazırladım. Ayrıca National Geographic dergisinin verdiği bazı interaktif CD ve kitaplarda danışmanlık yaptım. Halen Fotoğraf dergisinde düzenli olarak yazılarım yayımlanıyor.

Bir dönem Uzman TV için de çekimler yapmıştım. Bu videolar biraz eskidi ve güncelliği kalmadı ama yine de izlenebilir: http://www.uzmantv.com/uzman/teknoloji-editoru-ozgur-cetin

Nitelikli içerik üretmeyi severim ve imkanlar dahilinde üretmeye de çalışıyorum. Bana ulaşmak için ozgurc@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.

12 yorum

 1. *.com.tr
  domain extension’unu nasil aldin..
  sen kurumsal bir sirket misin?

  torpil, arkadas, tanidik, “kanki var benim o sirkette, halleder o, ver haci bana bir com.tr” vs. seyler nerelere kadar yayilmis, hey yarappim…

 2. Serkan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle bir şey sanırım. İlginç yorumlar yapmadan önce Google’da küçük bir araştırma yapmanı öneririm. Ya da şu adrese git bak bakalım ne gibi domainler var: nic.tr

 3. Merhaba;
  Uzman tv’de bi kaç videonuzu izledim yardımcı olursanız sevinirim. Ben uzaktan eğitimle üniversite okuyorum. Boş kaldığım vakitlerde derslerime göz atmak istiyorum. Bunun için video yükleyip/indirip izlemem, pdf dosyaları, office programları kullanmam, ses kaydı yapabilmem gerekiyor. Bluetooth, hafıza kartı, web cam gibi özellikler, ayrıca windows xp yazılımını bunlara eklersek hangi ürünü bana tavsiye edebilirsiniz? Fiyat çok önemli değil.

 4. D90 incelemesi sayesinde sitenize rastladım.
  Tebrik eder, başarılar dilerim.

 5. Geçenlerde google da birşeyler ararken siteye giriş yaptım yazılarınızı okudum gerçekten güzel yazılarınız var tebrikler artık takipçinizim.

 6. Özgür Bey merhaba,

  Ben de yerel gazetemiz için yeni bir makine araştırması yaparken Nikon D90 incelemesi aramasıyla sitenize ulaştım. Tasarımı bu kadar basit bir tema ile bu kadar başarılı olmanız da ayrı bir mesele. Ben de takipçiniz olarak sürdüreceğim birlikteliğimizi 🙂

 7. Teşekkür ederim. İçeriğim özel olduğu için insanlar tarafından bulunuyor ve okunuyor. Temayı da değiştirme düşüncem var ama bir türlü hayata geçiremedim. Uygun bir vakitte ilgileneceğim bu konuyla. Yapıcı eleştiri için teşekkür ederim.

 8. Özgür Çetin :
  Teşekkür ederim. İçeriğim özel olduğu için insanlar tarafından bulunuyor ve okunuyor. Temayı da değiştirme düşüncem var ama bir türlü hayata geçiremedim. Uygun bir vakitte ilgileneceğim bu konuyla. Yapıcı eleştiri için teşekkür ederim.

  Evet, içeriğiniz ayrıntıları da içerdiğinden dolayı çok sayıda bilinçli ziyaretçiyi çekiyor. Aslına bakarsanız bu temaya alışmış olanlar için büyük bir dezavantaj olacaktır tema değişimi ama yine kullanıcıları memnun edeceğinizi düşünüyorum.

 9. İlk olarak teknoloji üzerine olan yazılarınız ilgimi çekti. Gayet sade, gösterişsiz ve samimi bir blog gib,i okumak güzel fakat zevkle okumak daha güzel.. Bu arada bir soru sorsam kusura bakmassanız sizde Bursaspor’lumusunuz? 🙂

  Saygılarımla

 10. Bloğumu beğenmenize sevindim. Futbolla pek ilgim yok. Adet yerini bulsun diye Galatasaray’ı tutuyorum. Ama teknik direktör kimdir diye sorsanız bilmem 🙂

 11. ıkı camarayı kullanarak resım nasıl cekilir dıscover elit tef kullanıyorum

Bir yorum yazın