avea Posts

Avea Smartband inceleme

avea_smartband_blog

Hemen hemen her markanın giyilebilir teknolojik bir cihaz yapma peşinde olduğu günümüzde Avea da bu tarz bir ürünü piyasaya sürdü. Firmanın Smartband adını verdiği akıllı bileklik/saat çözümünü inceliyorum.

Erkan Akdemir Röportajım

Zaman zaman özel röportaj ve çalışmalar da yapıyorum. Bunlardan birini ise geçtiğimiz günlerde Avea CEO’su Erkan Akdemir ile gerçekleştirdim. Avea’nın 2011 yılını değerlendirdiği basın toplantısında yaptığım röportaj, çalıştığım site olan ShiftDelete.Net’te yayımlandı.

ADSL’le vedalaştım

İnternetle ilk tanışmam çevirmeli ağlar ile olmuştu. Sanırım sene 1995 idi. Eve bilgisayar almanın lüks sayıldığı dönemler kapanmak üzereyken zar zor biriktirdiğim para ile ilk kişisel bilgisayarımı almıştım. Bilgisayarın internet olmadan bir işe yaramayacağını o zamanlar farkederek bir de internet abonesi olmuştum. O dönemler (yeni nesilin hatırlayamayacağı) modemlerle ‘civ civ’ öten özel bir sesle bağlantı kurardık. Hızımız ise önceleri 16, sonra 32, sonra da 56 kbps oldu.

Cep telefonundaki numaraları yedekleme

Son günlerde çevremde duyduğum ‘cep telefonum bozuldu ve içindeki bütün numaralar silindi’ yakınmaları bu yazıyı hazırlamama sebep oldu. Bu yazıyı okuyan (siz de dahil olmak üzere) herkes cep telefonu kullanıyor ve muhtemelen bütün numaralarınız da bu telefonlar üzerinde kayıtlı. Hal böyle olunca bozulma, çalınma ve benzeri durumlarda numaralarımızın kaybolması hoş olmayan durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Cepte HD ses dönemi

Bir süredir Turkcell’in ‘billur gibi çeker, 4 çeker’ konseptli Sertap Erener’li reklamlarını görmüşsünüzdür. Her ne kadar konu biraz farklı anlatılsa da burada bahsi geçen şey cep telefonunda daha kaliteli ses aktarımına izin veren HD ses teknolojisi. Wideband Audio (detaylı bilgi burada) olarak da bilinen teknoloji ses kalitesinde gözle görülür bir artış sağlıyor. İlk olarak Orange tarafından 2009 yılında Moldova’da kullanılmaya başlanan teknoloji daha kaliteli bir ses ve daha az gürültü vaad ediyor.