cep telefonu Posts

Cep telefonundaki numaraları yedekleme

Son günlerde çevremde duyduğum ‘cep telefonum bozuldu ve içindeki bütün numaralar silindi’ yakınmaları bu yazıyı hazırlamama sebep oldu. Bu yazıyı okuyan (siz de dahil olmak üzere) herkes cep telefonu kullanıyor ve muhtemelen bütün numaralarınız da bu telefonlar üzerinde kayıtlı. Hal böyle olunca bozulma, çalınma ve benzeri durumlarda numaralarımızın kaybolması hoş olmayan durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Windows Phone 7 sağlam geliyor

Geçen gün kaleme aldığım Android’in yükselişi yazımdan sonra aklıma Windows Phone cephesindeki durumu es geçtiğim geldi. Aslında bu tam olarak es geçme de değildi. Çünkü henüz Türkiye’de resmi olarak satılan telefonlarda bulunmayan bir işletim sistemi olduğundan doğal olarak yazıya konu olmadı. Ancak kısa bir süre önce WP7’li telefon kullandığımda ise ‘onun hakkında da bir şeyler yazma zamanı geldi diye düşündüm.’  Gerçekten de eski ismi Windos Mobile, yeni ismi Windows Phone olan Microsoft’un mobil işletim sistemi de sessiz ve derinden yol alıyor.

Android’in yükselişi

Neredeyse piyasaya sürüldüğünden beri Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemine sahip telefonlar kullanıyorum. Mobil cihazlarda kullanılan bu işletim sistemi ilk olarak 2007 yılında Beta versiyonu, 2008 yılında da 1.0 sürümü ile kullanıma sunuldu. Linux tabanlı oluşu, fazlasıyla esnek yapısı ve kodlarının açık oluşu ile ilgi çeken işletim sistemi Google’ın da desteği ile 2011 yılına geldiğimizde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri haline geldi (Araştırma şirketi Gartner’ın 2011 ilk çeyreği ile ilgili raporunu buradan okuyabilirsiniz).

2011’de teknolojik öngörülerim

Yılın son günlerinde gelecek yıla ilişkin kehanetler yazmak modadır. Sokaktaki adamın hoşuna gider ya da gazeteciler buna inanır. Her gazetede öyle ya da böyle 2011 ile ilgili farklı yorumlar gördük. Ben de kendimce 2011 ile ilgili teknolojik öngörülerimi yazmaya karar verdim. Bu öngörüler tamamen benim kişisel fikirlerim olup sektördeki gözlemlerim sonucunda yaptığım çıkarımlar. Ne kadarı gerçekleşecek bilemem ama işte 2011 ile ilgili teknolojik öngörülerim:

Video İnceleme: Samsung i7500 Galaxy

Video incelemelerim büyük bir hızla devam ediyor. Bilişim Dünyası isimli programda yaptığım incelemeleri eş zamanlı olarak bloğuma da koyuyorum. Bugünkü konuğum biraz farklı bir ürün. Cep telefonu ama Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemini kullanıyor. Kapasitif bir ekrana sahip olan Samsung i7500 Galaxy inceleme konuğum oldu.