kitap Posts

Ayın Kitap Önerileri – Kasım 2015

kitap_yeni

Bu yazımla beraber her ay okuduğum kitapları bloğumdan da düzenli olarak duyurmaya başlıyorum. Kasım ayında kitap fuarı olduğundan bazı kitapları bizzat yazarına imzalatma imkanı da buldum. Yani bu ayın kitapları genelde fuardan aldıklarımdan oluşuyor.

Kitap Önerisi: Hayata Yolculuk

hayata_yolculuk

Zaman zaman bloğumda kitap önerisinde de bulunuyorum. Bugün önereceğim kitap Hasan Söylemez’in Hayata Yolculuk isimli eseri.

Hasan benim gibi bir gazeteci. Modern hayatın sıkıcı atmosferinden bunaldığı bir dönem bisikletle Türkiye’yi gezmeyi planlıyor. Bu planını hızlıca hayata geçirip 8 ayda bisikletle 10 bin km yol yapıyor. Bu yolculuk sırasında yaşadıklarını da Hayata Yolculuk isimli kitabında okuyucularla paylaşıyor. Yolculuğun ilginç bir yönü de var: Hasan seyahat sırasında para kullanmamış. Kah insanların gönlünün genişliğini kah biraz çalışarak kazanmış yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını. Bunların olmadığı yerlerde bisikletiyle beraber kullandığını çadırını açmış.  

Kitap Önerisi: Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Uzun zamandır kitap önerisinde bulunmadığımı fark edince yakın zamanda elime geçen ve okumaktan zevk aldığım bir kitabı önermeye karar verdim. Bu kararda öneriyi sosyal medya hesaplarımda yapıp birçok kişiden ‘evet güzel kitap, ben okudum ve öneririm’ şeklinde yorumların da etkisi oldu. Gary Small ve Gigi Vogan tarafından yazılan Bir Psikiyatristin Gizli Defteri ilginç bir kitap. Psikiyatrist Gary Small‘ın 1980’yı yıllarda başlayan iş hayatında karşılaştığı vakalardan örnek seçmeler içeriyor.

Ekonomik gerçekleri anlatan bir kitap: Kafes

Kafes, son yıllarda okuduğum en güzel kitaplardan biri. İtiraf etmek gerekirse kendi adıma geç keşfettiğim bir yazar John Perkins. Zeitgeist belgesel serilerini takip edenlerin yakından tanıyacağı bir isim Perkins. Yazarın ‘Bir Tetikçinin İtirafları’ ismiyle farklı kitapları var. Kafes de o serinin devamı niteliğinde.

Anne-babalara güzel bir kitap tavsiyesi

Son dönemde okuduğum güzel kitaplardan biri Çocuklarla El Ele Ebeveynlik. Kitabın yazarı olan Pam Leo, çocuk gelişimi konusunda eğitim almış ve yıllardır bu alanda çalışmış biri.