film Posts

Sherlock Holmes geri döndü

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından dünya edebiyatına  kazandırılan ünlü bir İngiliz kahramanı. Dedektif olan Holmes, yardımcısı Wilson ile birlikte gizemli olayları farklı yöntemleriyle çözmesiyle tanınıyor. Bugüne kadar onlarca kez beyazperde ya da televizyon dizilerinde (tam liste burada) karşımıza çıkan bu ilginç karaktere son 3 yıldır Robert Downey Jr. tarafından hayat veriliyor.

Serinin ilk filmi 2009 yılında Guy Ritchie tarafından beyazperdeye aktarılmıştı. Bilmeyenler için söyleyeyim: Ritchie tam bir İngiliz fırlaması ve filmlerinde bu fırlamalıklarından eserleri görmek mümkün. Bir dönem ünlü şarkıcı Madonna ile evlenen yönetmenin Snatch gibi sinema tarihine geçmiş filmleri bulunuyor.

Transformers 3 üzerine bir yazı

Çocukluğumuzun çizgi filmi Transformers, birkaç yıldır beyazperdede arzı endam ediyor. Robotota dönüşen iyi kalpli Autobotlar ile kötü kalpli Decepticonlar arasındaki amansız mücadeleyi konu alıyor bu çizgi film. Önceki yıllarda çizgi film olarak sinemalara gelse de gerçek oyuncularla çekilen ilk versiyon 2007 yılında izleyicilerle buluştu. Yönetmen koltuğunda genelde aksiyon filmleri ile tanınan Michael Bay bulunan serinin ikinci filmi de Revenge of the Fallen adıyla 2009 yılında gösterime girdi. Son film ise 4 Temmuz’da (malum ABD’nin İngiltere’den bağımsızlığını aldığı kurtuluş günü) tüm dünyada aynı anda Türkiye’de de meraklıları ile buluştu.

Beğendiğim iPad uygulamaları

Tablet bilgisayar denince akla ilk gelen ürün elbette iPad. Kullanım kolaylığı, muhteşem dokunma deneyimi ve elbette uygulama desteği iPad’in rakiplerine göre farklılarından sadece bir kısmı. Mart ayı başında ikinci versiyon ile güncellenen ürünü yaklaşık 8 aydır kullanıyorum. Her anlamda işime yarayan bir ürün olduğunu ve hayatımda önemli değişikler meydana getirdiğini söyleyeyim.

Üçüncü boyut evlere geliyor

Televizyon teknolojisi son birkaç yıldır atağa kalktı. Yaklaşık 25 yıl süren CRT ya da bilinen adıyla tüplü televizyonlar ikibinli yılların başından itibaren yerini LCD adı verilen sıvı kristal olarak tanımlanan versiyonlara bırakmaya başladı. Her yeni üründe olduğu gibi önceleri pahalı olan bu yeni nesil cihazlar gün geçtikçe daha ucuzladı ve bir süre sonra da eskilerin yerine kullanılmaya başlandı.

Recep İvedik 2’deki ince espiriler

Üzerine çok konuşulan bir film Recep İvedik. İlkini kahkalar eşliğeinde izlediğimi belirteyim. Tamam biraz kaba saba, bol bol argo ve küfürlerle dolu bir film. Ama yine de bütün bunlar eğlenceli olmasına engel değildi (benim açımdan böyle). İkincisini de izleme imkanı buldum. Önce ikinci versiyonda izlediğim bazı ince espirilerden bahsedeyim ardından iki filmi karşılaştıracağım.