close

Hepimiz duyduk, gördük, Geçen hafta içinde Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan bir helikopter Kahramanmaraş yakınlarında düştü. Kazadan kurtulan tek kişi olan gazeteci İsmail Güneş’in 112 servisi ile yaptığı görüşmeyi hepimiz duyduk muhtemelen. Üzücü bir durum ve Allah kimsenin başına vermesin temennisinde bulunuyorum. Birkaç ay önce de Uludağ’a kayak yapma amacı ile çıkan bir genç kaybolmuş ve bulunana kadar da soğuktan ölmüştü.

Bugünlerde GPS, navigasyon, Google Maps gibi konulara taktım. Bu tip kazalarda konum belirleme olayı ön plana çıkıyor. Google’ın en son yeniliği olan Latitude hizmeti ile istediğiniz birinin konumunu (kendisi izin verdiği takdirde) dünya üzerinde en fazla 300-500 metre hata payı ile bulabiliyorsunuz. Google Latitude ile ilgili detaylı bilgi burada. Sistem basit bir şekilde çalışıyor: Siz konumunuzu cep telefonu yardımı ile Google Maps üzerinden paylaşıyorsunuz. İzin verdiğiniz arkadaşlarınız da bu konumu görebiliyor. Benzer şekilde siz de arkadaşlarınızın konumunu görüyorsunuz.

Allah kimsenin başına vermesin ama böyle bir kaza, kaybolma ve benzeri durumlarda nasıl konum belirlenir onun senaryosunu yazdım kafamda. İşte yazdığım senaryo:

-Öncelikle GPS özelliği bulunan bir cep telefonunuzun olması gerekiyor ya da olursa daha iyi olur (günümüzde üst düzey modellerin çoğunda var). Yoksa da Java özelliği bulunan bir telefon yeterli. Google Maps ister hücre (GSM hücresi) isterseniz de bütünleşik GPS yardımı ile konum belirleyebiliyor. Eğer telefonunuzda Java özelliği varsa ve GPRS ayarlarınızda doğru ise en fazla 500 metre hata ile konum bildirmeniz mümkün oluyor.

-Dağın başında telefon çekmeyen bir yerde iseniz mutlaka GPS özelliğine sahip bir telefonunuz olması gerekiyor. Çünkü burada GPS yardımı ile konum belirleyebilirsiniz. Hücre sistemi çalışmaz.

-Telefonunuz şarjının iyi olması gerekiyor. Çünkü özellikle GPS bağlantısı tam bir şarj düşmanı. Bu durumda bu tip araziye çıkışlarda yanınıza portatif şarj cihazlarından (pil ile şarj yapabilen aksesuarlardan) bulundurmakta fayda var.  Eğer bu yoksa GPS’i idareli kullanıp konumunuzu belirttikten sonra kapatmanız gerekebilir. Böyle bir durumda enerjinizi idareli kullanın.

-Önceden Google Maps üzerinde güvendiğiniz ve sürekli online arkadaşlarınızla konumunuzu paylaşın (güvenilir iki üç kişi yeterli). Çünkü sizi görebilecek kişiler ancak onlar. Zor bir zamanda lazım olacağı için önceden bu paylaşımı yapıp hazır tutmakta fayda var. Çünkü paylaşım talebi hemen gönderilse de karşı tarafın onayı gerekiyor. Bu da çok sıkışık bir zamanda ve hayatta kalmanın gerektiği durumlarda önemli bir zaman kaybı olabilir.

Başta da söylediğim gibi Allah kimsenin başına vermesin. Ama zor bir durumda kalırsanız bu yazıyı da hatırlayın.

Tags : google mapsgpslatitudeözgür çetintelefon

Bir yorum yazın