close
Twitter'da nasıl onaylı oldum

Twitter’da onaylı hesap olmak isterseniz atmanız gereken adımları bu yazıda anlatıyorum.

Onaylı (İngilizcesi Verified) hesap Twitter’ı aktif olarak kullananlar için önemli bir güncelleme. Çünkü onaylı olduğunuzda bu hesabın size ait olduğunu otomatik olarak Twitter tarafından kanıtlanmış oluyor. Bu da insanların sizi Twitter’da daha kolay ve hesabın sizin olduğunuzdan emin olarak takip etmelerini sağlıyor.

Geçtiğimiz aylarda üçüncü kez başvurduktan sonra aldığım onaylı hesap yetkisi ile isminizin yanında bir tik işareti (Twitter buna Mavi onay rozeti ismini vermiş) görünüyor. Bu da hesabın onaylı olduğu ve bu kişinin gerçekten siz olduğunuz anlamına geliyor. Bu onayı aldıktan sonra takipçi sayımda ciddi bir artış meydana geldiğini belirteyim. Sosyal ağlarda organik büyüme taraftarı olduğum için 4500 civarında olan Twitter takipçi sayım 2-3 ay içinde 6 bine ulaştı. Söylediğim gibi organik olan bu büyüme bence yeterli. Zaten çok büyük sayıda takipçi sayısına ulaşmak gibi bir hedefim şimdilik yok.

Twitter’da onaylı hesap almak için yapmanız gerekenler çok basit: Bir form doldurmak, bu forma kimliğinizi ispat edecek bir belge (nüfus kağıdı ya da ehliyetin ön yüzü) eklemek. Ardından formdaki birkaç soruya yanıt vermek. Yapmanız gerekenler bunlar. Bunları yaptıktan sonra oturup Twitter’dan olumlu ya da olumsuz yanıt alacağınız bir mailin gelmesini beklemeniz gerekiyor. Ancak bazen bu mail gelmeyebiliyor. Formu doldurduğunuz sayfadan durumunuzu kısmen de olsa kontrol edebiliyorsunuz. Oraya bakmanız gerekiyor.

Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri anlatayım:

  • Öncelikle onaylı hesap olmanız için belli bir konuda düzenli içerik paylaşıyor olmanız gerekiyor. Yani ayda yılda bir Twitter kullanıyorsanız pek şansınız yok. Düzenli ve nitelikli içerikler paylaşıyor olmanız birinci şart. Ayrıca spesifik bir konuda paylaşım yapıyor olmanız şansınızı artıracak bir diğer önemli faktör. Twitter hangi hesapların onaylanabileceği ile ilgili şu bilgiyi veriyor: Genel olarak bu hesaplar müzik, oyunculuk, moda, hükümet, politika, din, gazetecilik, medya, spor, iş dünyası ve diğer temel ilgi alanlarına mensup kullanıcılar tarafından kullanılır.
  • Diyelim ki yukarıdaki şartları taşıdığınıza inanıyorsunuz. Şimdi ikinci adıma geçebilirsiniz. Bunun için hesabınızın aşağıdaki özellikleri taşıyor olması gerekiyor: Onaylanmış bir telefon numarası, Onaylanmış bir e-posta adresi, Kişisel bilgiler, bir profil fotoğrafı, bir başlık fotoğrafı, bir doğum günü, bir web sitesi ve Tweet gizlilik ayarlarında Tweetlerin herkese açık olarak ayarlanmış olması.

Bu arada sadece bireysel değil kurumsal hesaplar da onaylı olabiliyor. Onlar için de bu tarz başvuruda bulunabiliyorsunuz.

  • İkinci maddeyi de tamamladıysanız şimdi üçüncü bir madde bizi bekliyor. Bu da form doldurmak. https://verification.twitter.com/welcome adresine girdiğinizde (Twitter hesabınıza daha önceden girdiğinizi varsayıyorum) sizden aktif hesabınızla ilgili formu doldurmanız istenecek. Eğer hesabınızda yukarıda adımları doğru bir şekilde yaptıysanız bu forma ulaşabiliyorsunuz. Eğer yapmadıysanız (doğum tarihi, telefon bilgisi vs gib) bunları tamamlamanız isteniyor.

Ben onaylı hesap için 3 kez başvuruda bulundum. Üçünde de hesabın bana ait olduğunu ispatlamak için (ozgurcetin) ehliyetimi belge olarak yükledim. Ancak ilk ikisinde onay alamadım. Üçüncü başvuruda biraz sitemkar bir yazı yazdım (hesabı neden onaylanması gerektiğini açıklamanız isteniyor formda). Ayrıca bu sitemkar yazıyı İngilizce olarak hazırladım (ilk iki denemede Türkçe yazmıştım). Sanırım biraz sitemkar yazmam, bir de İngilizce hazırlamam faydalı oldu. Üçüncü denememde onaylı hesap olabildim.

Twitter'da nasıl onaylı oldum

Bu arada onay alamadığınız zaman tekrar başvurmak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam bu süre 15 gün. Yani bir kere red yanıtı alınca 15 gün içinde tekrar başvuramıyorsunuz. Bu süre geçince onaylı hesap için tekrar başvurabiliyorsunuz.

Onaylı hesap olmak güzel ve eğlenceli. Takipçi sayınız biraz daha hızlı artmaya başlıyor. Aynı zamanda Tweetlerinizin beğenileri ve retweet sayıları da artıyor. Elbette kaliteli içerikler paylaşmaya devam etmeniz gerekiyor.

Bu yazıda sizlere Twitter’da nasıl onaylı hesap alınabileceğini anlattım. Konuyla ilgili yorum, görüş ve önerilerinizi yorum olarak bu yazımın altına ekleyebilirsiniz. Twitter’da beni takip etmek isterseniz hesabımın ne olduğunu da artık biliyorsunuz (ozgurcetin) 🙂

 

Tags : mavi onay rozetimavi tikonaylıonaylı hesaponaylı hesap olmaözgür çetintwitterTwitter'da onaylanmış hesap nasıl olurTwitter'da onaylı hesap nasıl olunurVerified

Bir yorum yazın