close

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES (Consumer Electronics Show – Tüketici Elektroniği Fuarı), 6-9 Ocak 2015 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlendi. Bu yılki fuarı, düzenleyici firmanın (CEA) daveti ile yerinde izleme imkanı buldum.

CES (si i es şeklinde okunuyor) o yılın teknoloji gündemini oluşturması açısından önemli bir fuar. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin geldiği fuara bu yıl 3600’e yakın firma katıldı. Fuarın ziyaretçi sayısı ise 170 bin oldu.  İlki 1967 yılında o dönem elektronik fuarı olarak New York’ta başlayan etkinlik, sonraları teknolojiye yönelip rotasını Las Vegas’a çevirmiş.

Fuar, ‘kumarhaneler şehri’ olarak da bilinen aslında çölün ortasında kurulan bir şehir olan Las Vegas’ta düzenleniyor. Las Vegas konusunu ayrıca yazmayı planlıyorum ama kısaca bilgi vermem gerekirse: İçinde onlarca otelin bulunduğu çölün ortasında bir yerleşim yeri. Tarihi bir özelliği olmayan şehrin en önemli gelir kaynağı kumar. Ayrıca otellerde yapılan büyük gösteriler de önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor.

CES fuarı merkez olarak Las Vegas Convention Center isimli yerde yapılıyor. Ancak bazı salonlar ise otellere yayılmış durumda. Sands, Ceaser, Hilton ve benzeri otellerde de CES fuarı için etkinlikler yapılıyor. Yani bu otellerde de stantlar var. Bu yüzden fuarı gezmek söylendiği kadar kolay değil. Toplam alanın 2 milyon metrekare büyüklüğünde olduğunu söylersem ne demek istediğim daha net anlaşılır sanırım.

4 gece 5 gün kaldığım CES fuarında epey yoruldum.  Elbette bütün fuar alanını gezme imkanım olmadı ama büyük bir çoğunluğunu gördüm. Bu yıl fuarda (geçtiğimiz yıllardan farklı olarak) çok fazla yeni ürün duyurusu yapılmadı. Her ne kadar yeni ürünler olsa da daha çok birbirine bağlı cihazlar ve Nesnelerin İnterneti kavramının yansımalarını gördüm.Görünen o ki 2015 yılına damgası birbirine bağlı cihazlar vuracak. Bu cihazların sayılarındaki artışla beraber akıllanan ürünler ve çözümlerle karşılaşacağız.

Gezdiğim fuarla ilgili özel bir video da hazırladım ve YouTube kanalıma koydum. Merak edenler için burada da paylaşıyorum:

 

Tags : CEACESComsumer Electronics ShowfairfuarkumarkumarhaneLas Vegasnesnelerin internetiotelözgür çetinteknoloji

Bir yorum yazın