close

Dün sabah uruninceleme.com’a girdiğim bir haber beni çok heyecanlandırdı. İlk yaptığımda kimsenin farkına varmadığı haber öğle saatlerine doğru birçok basın kuruluşu tarafından yapılmıştı. Google’ın Maps hizmeti ile entegre ettiği yeni servisi Latitude gerçek zamanlı konum gösterebiliyor. Yani arkadaşlarınızın yerini harita üzerinde ve dünyanın neresinde olursanız olun görmeniz mümkün. http://www.google.com/latitude/ adresindeki servisten yararlanmak için önce cep telefonunuza Google Maps yazılımını yüklüyorsunuz. Ardından Latitude özelliğini seçenekler arasından bulup aktif hale getiriyorsunuz (Symbian, Windows Mobile ya da Java destekli bir telefon yeterli, şimdilik iPhone desteği yok).Gmail adresiniz ile sisteme giriş yapıp adres listesinizdeki arkadaşlarınıza davetiye gönderebiliyorsunuz. Güzel, basit ve kullanışlı bir uygulama. 3 arkadaşımı listeme ekledim ve an be an yerlerini görebiliyorum. Aklınıza takılanları da yanıtlayayım:

  • Sistem eğer siz izin verirseniz konumunuzu belirliyor. Konum belirleme konusunda detaylandırmak da sizin elinizde. Tam lokasyon, şehir bazında gibi seçenekler mevcut.
  • Google Maps kapansa dahi eğer isterseniz konumunuzu göndermeye devam edebiliyorsunuz. Bu tamamen size bağlı ve programı kapatırken size soruluyor.
  • İstediğiniz anda konum gönderme hizmetini durdurmanız mümkün. Bu da seçenekler arasında bulunuyor
  • Birinin konumunu görmek istiyorsanız mutlaka kendisinden onay almanız ve karşıdaki kişinin cep telefonunda Google Maps yazılımının yüklü olması gerekiyor. İzin almadan kafanıza göre istediğiniz kişiyi göremiyorsunuz.
  • Sistem GSM hücreleri yardımı ile konum belirleme temeline dayanıyor o bakımdan mutlaka cep telefonu üzerinden kullanmak gerekiyor.
  • Konum olayını iGoogle yardımı ile bilgisayar üzerinden de görmeniz mümkün.

Sistem gayet başarılı bir şekilde çalışıyor ve yaptığım denemelerde arkadaşlarımla rahatlıkla konum paylaştım ve onların konumlarını gördüm. Ne diyeyim bravo Google. Bu iş yarın öbür gün kişisel mahremiyeti zedeler mi onu da göreceğiz.

Tags : bilgisayarcepgoogleigoogleiphonekonum belirlemelatitudemapsözgür çetintelefonuruninceleme

4 yorum

  1. selam 6600 da çalşıyormu çalışazsa nokia 7610 almayı düşünüyorum nokia 7610 da çalışır mı yardım….

  2. 6600’da çalışması biraz zor. Google Maps’in 3.0 sürümünü istiyor. 7610’u bilemiyorum. İşletim sistemi Symbian S60 ise çalışması lazım.

  3. Siz hangi telefonda çalıştırdınız yani tel. alacağımda en düşük hangi tel.de çalışabilir.Yardım

  4. Ben d eN82 var. Java uyumlu ya da Symbian S60 olan herhangi bir cihazda çalışır. Windows Mobile da çalıştırıyor.

Bir yorum yazın