close

Her sektörde olduğu gibi teknoloji basınında çalışanları bir çatı altında toplayan bir dernek var. Kısa adı BMD olan Bilişim Muhabirleri Derneği 1998 yılında kurulmuş. Kurulmuş diyorum çünkü o yıllarda ben bu sektörde değildim. 

BMD maceram 2011 yılında başladı. Arkadaşların daveti üzerine katıldığım dernekte birçok faaliyet yaptık, Bunlar arasında eğitimler, piknik ve benzeri gibi eğlence organizasyonları ve basın toplantıları. 12 Nisan 2013 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısı ile yeni yönetim belirlendi. Bilişim basının duayenlerinden Musa Savaş ve ekibi az bir farkla yönetime seçildi (2011 yılında yapılan genel kurul ile ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz)

Ekipte sektörün önemli isimlerinden Musa Savaş, Ahmet Usta, Cem Kıvırcık, Mine Akça, Serhat Ayan ve Yusuf Çağlayan yer alıyor. Ayrıca yönetim kurulunda benim de yer aldığımı belirteyim.  Bu tip bir alandaki ilk tecrübem olacak. Yapacağımız çalışmalar doğrudan siz okuyucularımıza doğrudan fayda sağlamayacak olsa da sektörü geliştirme amacı güttüğünden dolaylı faydalarını (daha nitelikli, kaliteli içerik üreten bilişim muhabirleri olacak) göreceksiniz.

Yazının sonunda yeni yönetim kurulu için hazırlanan bülteni de paylaşayım. Gereken bilgiler bu bültende de yer alıyor zaten:

Türkiye’de bilgi teknolojileri alanında görev yapan basın mensupları tarafından kurulan Bilişim Muhabirleri Derneği’nin yeni yönetim kurulu görevine başladı. 20 Şubat 1998 tarihinden bu yana Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi sürecine katkıda bulunmak amacıyla hareket eden derneğin yeni başkanı Musa Savaş oldu.

12 Nisan 2013 tarihinde yapılan seçimlerin ardından yeni yönetim kurulunda Musa Savaş, Ahmet Usta, Cem Kıvırcık, Mine Akça, Serhat Ayan, Özgür Çetin ve  Yusuf Çağlayan yer alıyor.

Genel kurul sonrasında açıklama yapan yeni başkan Musa Savaş, başta son yönetim olmak üzere bugüne kadar derneğe emeği geçen herkese teşekkür ederek şunları söyledi: Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında en önemli konu başlıklarından biri olan bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Bilişim Muhabirleri Derneği çok önemli bir yere sahip. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye’de daha iyi algılanması ve kitlelere yayılması için tüm bilişim muhabirleri olarak üstlendiğimiz sorumluluğun bilincindeyiz. Bu anlamda gerek bilişim muhabirlerinin sayısının artırılması gerekse daha donanımlı bir hale getirilmesi için geçmiş dönemde başlatılan çalışmaları hızlandırarak devam ettireceğiz.”

Bilişim Muhabirleri Derneği hakkında

Türkiye’de bilgi teknolojileri (BT) alanında görev yapan basın mensuplarının 20 Şubat 1998 tarihinde kurdukları bir dernek olan Bilişim Muhabirleri Derneği BMD’nin amacı, “Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi sürecine katkıda bulunmak” olarak belirlenmiştir.  Derneğin bünyesinde gazete, dergi, televizyon, internet ya da benzeri ortamlarda çalışan 70’i aşkın üye bulunmaktadır.

Tags : Basınbilişimbilişim muhabirleri derrneğiBMDinternetmusa savaşonlineözgür çetinteknoloji

Bir yorum yazın