close
Powerline nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? İşte detaylar!

İlginç teknolojik çözümlerden biri olan powerline cihazları ülkemizde pek bilinmese de benim uzun yıllardır severek kullandığım teknolojik ürün kategorisindeki yer alıyor. Powerline ismi verilen cihazlar elektrik hattı üzerinden interneti taşımaya yarayan ürünler. Ülkemizde pek bilinmeyen bu ürünlerin kurulumu gayet kolay bir şekilde yapılabilir ve birkaç dakika içinde hazır hale gelebiliyorlar. Bu türdeki cihazları kullanabilmek için en az 2 adet cihaza ihtiyacınız var. Bu cihazlardan birini ev ya da işyerinizdeki modem ya da routera bağlıyorsunuz. Bunun için elinizdeki cihazı modem ya da routerın yanındaki prize bağlıyorsunuz. Ardından cihaz üzerindeki ethernet bağlantısına bir kablo ile internet getiriyorsunuz. Bu kısa işlemden sonra artık elektrik hattınızda internet dolaşmaya başlıyor.

Powerline nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Peki bu interneti nasıl kullanacağız? Bunun için ikinci powerline cihazı (ki genelde bu cihazlar ikili olarak satılır) interneti kullanmak istediğiniz odadaki prize takıyorsunuz. Onun üzerinde bulunan  ethernet çıkışına bir kablo bağladığınızda internetiniz kullanıma hazır hale geliyor. Elbette bu kablolu bir internet oluyor. Eğer arzu ederseniz bu kablonun ucuna bir erişim noktası cihazı takarak bulunduğunuz yerde kablosuz ağ oluşturmanız mümkün. Ayrıca bazı powerline modellerinde erişim noktası özelliği de bulunuyor. Bu tarz bir ürün tercih ederseniz kablosuz ağ oluşturma konusunda yeni bir cihaz almanıza da gerek kalmaz.

Bu cihazları kullanırken bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Bu ürünleri akım korumalı priz ya da çoklu prizlere takmayın. Doğrudan duvardaki elektrik prizine takılı olması gerekiyor
  • Bazı powerline modellerinde üzerinde priz de bulunur. O tarz bir ürün alırsanız takılı olan prizi iptal etmeden de kullanım mümkün olur
  • Powerline cihazlarının birbirleri ile haberleşmesi için aynı elektrik sayacına bağlı oldukları bir elektrik ağında bulunmaları gerekiyor (üst kattaki komşunuz elektrik hattı üzerinden sizin interneti kullanamaz)

Hangi durumlarda bu çözüm kullanılmalı

  • Bu ürünler özellikle yüksek hızlı internet ihtiyacı olduğu durumlarda fayda sağlar. Kablosuz ağ genişleticiler de benzer işi görse de çoğu zaman sundukları hız yeterli olmayabilir.
  • Uzun mesafeler için interneti taşımak gerekiyorsa bu çözümlere yönelmeniz daha mantıklı olacaktır
  • Duvarların kalın olduğu binalarda kablosuz ağ genişleticiler işinizi görmeyebilir. Bu gibi durumlarda powerline modellerine göz atmanızda fayda var.

Powerline kategorisindeki ürünler ile ilgili detaylı bilgiyi YouTube kanalımdaki video izleyebilirsiniz.

Powerline cihazları ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bana sorabilirsiniz. Ayrıca destek olmak için YouTube kanalıma abone olursanız çok sevinirim.
 

Tags : elektrik hattıevinternetofispowerlinepowerline kullanımıPowerline ne işe yararpowerline nedir

Bir yorum yazın