close

Yüksek hızlı mobil iletişim teknolojisi 3G ülkemizde 30 Temmuz 2009 itibariyle kullanılmaya başlandı. Ben de her üç operatörden de USB modem alıp İstanbul’un farklı yerlerinde bilgisayar üzerinden internete girerek testler yaptım.

Genelde şehrin önemli merkezlerinde yapılan bu testlerde her üç operatör için de ortalama 1 Mbps download ve 1 Mbps Upload hızlarını gördüm. Turkcell yaygınlık ve bütün lokasyonlarda 3G hizmeti sunmasıyla öne çıkarken Vodafone ise yüksek hızlar sunması ile benden olumlu not aldı. Avea ise çok yüksek hız sunmasa da test yaptığım bütün lokasyonlarda 3G hizmeti sundu. Vodafone’un handikapı ise her lokasyonda 3G hizmeti verememesi (özellikle kapalı mekanlarda sorun oluyor).

Hangi operatör tercih edilmeli?
Hangi operatörün tercih edileceği konusu çok net değil. Merkezi bir yerde yaşıyorsanız ve 3G’yi kullanacağınız  lokasyonlarda hangi operatörün 3G hizmeti varsa onu belirlemek lazım. İstanbul’da bile birçok yerde halen operatörlerin 3G hizmeti veremediği noktalar mevcut. Bu bakımdan kullanacağınız yerlerde hangi operatör daha başarılı onu belirlemek lazım. Aksi takdirde 2G hizmeti ile yetinmek zorunda kalırsınız.

3G ADSL’in yerini alır mı?
Bana en çok sorulan soruların başında ise ‘ADSL’i kapatıp 3G’ye geçeyim mi?’ geliyor. Genel olarak bu soruya ‘evet’ cevabını veremiyorum. Ancak çok özel durumlar ve kişiler için makul ve mantıklı olabilir. İnterneti yoğun kullanmayan, aylık kota miktarı da 2-3 GB’ı bile bulmayan kullanıcılar bir de ev telefonunu kullanmıyorlarsa kesinlikle geçebilirler. Çünkü en düşük ADSL faturası 25 TL. Hiç telefonla konuşmasanız bile bir de ev telefonu için 14 TL gibi bir rakam ödüyorsunuz. Yani aylık 39 TL’ye geliyor. Ev telefonunu da kullanırsanız  ise bu rakam daha da artıyor. Yoğun bir internet kullanıcısı değilseniz ve az önce yazdığım şartları da sağlıyorsanız 3G’ye geçmeniz mümkün. Hatta mantıklı bile olur. Ama bu şartları sağlamıyorsanız çok mantıklı olmayabilir.

Kotaya dikkat
3G teknolojisinin ADSL’den kota anlamında en önemli farkı Upload miktarının da kotaya dahil olması. Yani örneğin 4 GB kotalı tarife aldığınızda bu rakam Upload+Download olarak hesaplanıyor. ADSL hizmetinde ise Upload yani sizin gönderdiğiniz data kotaya dahil değil. Bu bakımdan 3G hizmetini kullanırken gönderdiğiniz datanın da kotadan eksilttiğini unutmayın. Yoksa yüksek faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse: 3G teknolojisini sevdiğimi belirteyim. Basın toplantılarında ve istediğim heryerde internete girmek güzel oluyor. Hatta birçok basın toplantısında FriendFeed üzerinde canlı yayın bile yapma imkanım oldu. Toplantılar epey interaktif oluyor benim açımdan (bakınız örnek: http://friendfeed.com/ozgurcetin/fd57d5b6/championship-manager-2010-turkiye-de-turkce).

Detaylı 3G testini okumak için buraya tıklayın.

Tags : 3Gaveainternetmodemözgür çetinteknolojiturkcellusbvodafone

Bir yorum yazın