close

Artan dosya boyutları ve bitmek bilmez koleksiyon alışkanlıklarımız (müzik, film ve fotoğraf) her geçen gün daha fazla kapasiteli diskler almaya itiyor bizi. Bir süre sonra ise diskler tek başına yetersiz gelmeye başlıyor. İşte bu noktada NAS adı verilen ağ üzerinden kullanılabilen cihazlar imdadımıza yetişiyor.

Ağ üzerinden kullanılabilme, RAID desteği (hepsinde bulunmaz), FTP ve benzeri teknolojilere izin vermesi bu tip ürünlerin temel özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günler Cnet Türkiye için incelediğim ZyXEL’in NSA-220 modeli de benzer bir ürün. Üzerinde iki adet disk yuvası bulunuyor ve bu yuvalara tek ya da iki diski bağlayabiliyorsunuz. Ağ üzerinden çalıştığı için evinizde birden fazla bilgisayar varsa (mesela bende olduğu gibi) rahatlıkla erişim yapabiliyorsunuz. USB disklerde olduğu gibi mutlaka bir bilgisayara bağlı olması gerekmiyor.

Ürünün RAID desteği de bulunuyor. Ayrıca FTP ve torrent download gibi fonksiyonları da var. Hatta DLNA (detay için tıklayın) desteği gibi güzel bir özelliği de var. Bilişim dünyasında bu tip cihazlardan fazla bulunmuyor. Olanları ise genelde üst düzey kullanımlar ve kurumlar için tasarlanıyor. Ev kullanıcıları için geliştirilen birkaç çözümden biri ZyXEL NSA-220.

Genel olarak başarılı bir cihaz. İki yuvası olduğundan şimdilik toplamda 3 TB’a kadar destek veriyor. Tabi bu değer RAID yaptığınızda 1.5TB’a iner. Ancak güvenli ve hızlı bir sistem içir RAID yapmak da şart. Yeni yeni satılmaya başlanan 2TB diskleri henüz desteklemiyor. Bu disklerin fiyatları zaten şimdilik çok pahalı. Ama Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip olduğundan yapılacak bir güncelleme ile kapasitenin artması da mümkün. Hatırlatmakta fayda var: Bu cihaz satışa sunulduğunda toplamda sadece 1.5 TB kapasiteyi destekliyordu (o zamanki en yüksek kapasiteli sabit disk 750 GB idi).

Bloğumda çok detaya girmiyor. Arzu edenler detaylı incelemeyi buraya tıklayarak okuyabilir.

Tags : incelemenasnsa-220özgür çetinraidsunucuZyXEL

6 yorum

  1. Fiyatı 450 TL civarında. Sabit diskler hariç tabi. Onu siz koyuyorsunuz. Aslında fiyat yazıyor CNET’teki incelemede. Ben burada yazmamıştım.

  2. NSA-210 serisi cihazı kullanmaya çalıştım fakat tam bir eziyet oldu…ilk başta baktığımda bu cihazın her hardisk takılmıyor belirli model hardiskler takılabiliyor.onuda geçtim son model samsung 40d6500 serisi led tv DLNA all share üzerinden divx mkv formatlı filmleri oynatırken srt,sub dosya uzantılı altyazı desteğini göremedim.benim için tam bir hayal kırıklığı boşuna verdiğim para. oysaki cihazı almadan önce zyxelden onay almıştım bununla ilgili sorun olmaz demişlerdi.mağdur oldum..bu işten kullanmak için alanlara tavsiye etmiyorum…yeni güncel firmware yüklememe rağmen adamlar becerememiş.synolog kadar olamamış.

  3. ersin arkadaşım nsa 210 dan bende de var. samsung d 510 televizyondan zyxel üzerindeki filmleri izlediğim zaman altyazıları okumuyor. Aynı film ve altyazıyı usb üzerinden bir harici diskle televizyonuma taktığımda altyazıyı göüyor. Problem sende de benzer şekilde mi? çözüm bulabildin mi?

  4. @alper

    Problem değilmiş zyxele göre bu. DMA özelliği olmadığı için altyazıları göstermiyormuş dediler bana:) synology bu yönde daha iyi en azından şimdlik kullanıyorum problem yok gibi.

Bir yorum yazın