close

Epeydir üzerinde düşündüğüm bir projeydi evdeki televizyonu kaldırmak. 70 ekran, tüplü devasa bir cihaz ile birlikte uydu alıcısını da kaldırdık. Eşimle ben farkettikki 10-15 dakikalık faydalı içerik izleyeceğiz diye günde 4-5 saatimizi televizyon karşısında geçiriyoruz. Artık kızımız Ayşe Nil de olduğundan televizyonu kaldırmaya karar verdik.

Televizyon özellikle bebekler ve çocuklar için zararlı. Parlak ve sürekli değişen resimler çocuğun beyninde kalıcı zararlar oluşturabiliyor. Ne yazık ki aileler çocukları sessiz sakin dursun, biraz kendilerine vakit kalsın diye televizyon karşısına oturtuyorlar. Kişisel olarak zararlı bulduğum bu uygulamayı yapan çok aile var ne yazik ki. Bilimsel olarak da televizyonun gelişme aşamasındaki çocuklar için zararlı olduğu kanıtlandı. Bu bakımdan özellikle ilk 2 yaşına kadar bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Televizyonu eşimin ailesine gönderdik. Onun yerine 22 inç bir LCD monitör ve DVD Player kullanıyoruz (DVD’nin vga çıkışı var). Altec Lansing’in 2+1 sistemini de ekleyince güzel bir kombinasyon oldu. Arada House MD ve film izlerken bu sistemi kullanıyoruz.

Hem 7 aylık kızımız rahat hem de biz. Akşamları olduğu gibi bize kaldı. Saçma sapan ve vaktimizi çalan dizilerden de kurtulmuş olduk. Tavsiye ederim.

Tags : ayşe nil çetindvdfilmhouse mdlcdmonitörözgür çetinTelevizyonuydu

Bir yorum yazın