Televizyonu kaldırdık

Epeydir üzerinde düşündüğüm bir projeydi evdeki televizyonu kaldırmak. 70 ekran, tüplü devasa bir cihaz ile birlikte uydu alıcısını da kaldırdık. Eşimle ben farkettikki 10-15 dakikalık faydalı içerik izleyeceğiz diye günde 4-5 saatimizi televizyon karşısında geçiriyoruz. Artık kızımız Ayşe Nil de olduğundan televizyonu kaldırmaya karar verdik.

Televizyon özellikle bebekler ve çocuklar için zararlı. Parlak ve sürekli değişen resimler çocuğun beyninde kalıcı zararlar oluşturabiliyor. Ne yazık ki aileler çocukları sessiz sakin dursun, biraz kendilerine vakit kalsın diye televizyon karşısına oturtuyorlar. Kişisel olarak zararlı bulduğum bu uygulamayı yapan çok aile var ne yazik ki. Bilimsel olarak da televizyonun gelişme aşamasındaki çocuklar için zararlı olduğu kanıtlandı. Bu bakımdan özellikle ilk 2 yaşına kadar bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Televizyonu eşimin ailesine gönderdik. Onun yerine 22 inç bir LCD monitör ve DVD Player kullanıyoruz (DVD’nin vga çıkışı var). Altec Lansing’in 2+1 sistemini de ekleyince güzel bir kombinasyon oldu. Arada House MD ve film izlerken bu sistemi kullanıyoruz.

Hem 7 aylık kızımız rahat hem de biz. Akşamları olduğu gibi bize kaldı. Saçma sapan ve vaktimizi çalan dizilerden de kurtulmuş olduk. Tavsiye ederim.

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked