close

İstanbul’da Taksim-4 Levent metrosu güzergahında yaşayan biri olarak metroyu sıklıkla kullanıyorum. Özellikle basın toplantılarına giderken (genelde Taksim civarında oluyor) büyük kolaylık sağlıyor bana. Neredeyse açıldığından beri kullandığım bu teknoloji ile ilgili bazı gelişmeler de yaşandı yıllar içinde.

İlk kullanıldığı yıllarda metroda duraklar arasında bile telefonla konuşuluyordu. Daha sonra bunu sadece duraklarda yaptılar. Yakın zamana kadar size arama gelebiliyordu ve GPRS yardımı ile internete girebiliyordunuz. Bu özelliği de kaldırdılar. Yani metroda telefonla konuşurken sadece siz arama yapabiliyorsunuz. Herhangi biri sizi arayamıyor. Benzer şekilde internete bağlanmanız da mümkün değil.

Epey yadırgadığım bu uygulamanın sebebini araştırınca (ShiftDelete.net’ten Hakkı sağolsun) karşıma terör olayları çıktı. Cep telefonu ile tetiklenen ve bomba ile yapılan saldırıları engelleme amaçlı alınan bir güvenlik tedbiri imiş. Eh tabi konu güvenlik olunca mantıklı bir uygulama olduğunu düşünmeden edemiyor insan.

İşin bir yönü de şu: İnsanoğlu herşeyi kötüye de iyiye de kullanabiliyor. Yeterki bu konuda bir niyeti olsun…

Tags : 4 leventaramabombacep telefonugprsinternetmetroözgür çetintaksimtelefonterör

Bir yorum yazın