close

Üzerine çok konuşulan bir film Recep İvedik. İlkini kahkalar eşliğeinde izlediğimi belirteyim. Tamam biraz kaba saba, bol bol argo ve küfürlerle dolu bir film. Ama yine de bütün bunlar eğlenceli olmasına engel değildi (benim açımdan böyle). İkincisini de izleme imkanı buldum. Önce ikinci versiyonda izlediğim bazı ince espirilerden bahsedeyim ardından iki filmi karşılaştıracağım.

İkinci versiyonun en beğendiğim sahnesi Yoga seansının bulunduğu bölüm oldu. Bu bölümde Recep, yanına oturduğu saçları kısa bayana  ‘ şu İrlandalı’nın haline bak’ diye hitap ediyor. Burada çok ince bir espiri var.  Zamanında tüm dünya çapında ünlü olan şarkıcı Sinead O’Connor’a gönderme yapıyor. Bu şarkıcı saçları oldukça kısa (hatta sıfır denilecek türde) bir görünüme sahipti. Yanında oturan bayana İrlandalı diyerek O’Connor’a ince bir gönderme var.  Yine aynı sahnede beyaz saçlı Yoga hocasına ‘Çakma Gandalf’ diyerek yine ilginç bir gönderme yapıyor. Malum Yüzüklerin Efendisi filminde iyilerin tarafında olan sihirbaz Gandalf da beyaz saçlı idi. Bunu da ancak kitabı okuyan ya da filmi izleyen (ben ikisini de yaptım) birisi anlayabilir.

Filmde böyle çok ince birçok gönderme var. Gözüme ilk takılan ikisini anlatmayı tercih ettim. Fazla detaya girmiyorum izlemeyenlerin merakına zarar vermeyeyim.

Öte yandan birincisi ile ikinciyi karşılaştırmak gerekirse:
-İlk versiyonda senaryo daha oturmuştu. Belli bir konu vardı ve bu konu etrafına yayılan roller başarılı bir şekilde canlandırılmıştı. İkinci versiyon ise biraz aceleye gelmiş gibi. Son dönemde My Name is Earl dizisiyle parlayan liste tutma olayı bu filmde de var. Pek olmamış yani.
-Birinci filmde Recep İvedik dışındaki roller işinin ehli profesyonel oyuncular tarafından canlandırılmıştı. İkinci bölümdeki cast ise daha çok tanınmamış yüzler üzerine oturtulmuş. Birçoğunda oyunculuk yeteneği çok düşük seviyede ne yazık ki. Hatta ninesini oynayan teyzemiz kızacağım diye bas bas bağırıyor ki rolü iyi taşıdığı söylenemez. Bir tek ajans sahnesinde ona yardımcı olan genç arkadaşın oyunculuğunu beğendim. Diğerleri çok amatör kalmış.
-İkinci versiyon daha çok bölük börçük skeçlerden oluşan bir film havası veriyor. Tek tek komik olsa da belli bir konu etrafında buluşmaları biraz zor olmuş. Zorlama yapılan bir birleştirme gibi görünüyor. Bir bütünlük yok.

Görünen o ki daha Recep İvedik üzerine çok yazıyıp çizilecek. İkincisi ilki gibi bütünlüğe sahip olmasa da yine çok seyredilen filmler arasına girmeye aday. Recep İvedik düşmanı değilim ama tarz olarak ilk film gibi daha kaliteli eserler ortaya çıksa bence daha güzel olacak.

Tags : castfilmgandalfoyuncuözgür çetinrecep ivediksinead oconnorSinema

Bir yorum yazın