close

Son dönemde cep telefonu pazarında yaşanan rekabetin büyük bir kısmı Sınırsız paketler üzerinden yaşanıyor. Abuk sabuk faturalardan sıkılan vatandaş sınırsız konuşma paketleri sayesinde bir nebze olsun rahatladı. Ben de en mantıklı tarife hangisi bir inceleyeyim dedim. Güzel bir kılavuz olsun, isteyen kullanıcı hızlı bir şekilde varolan tabloya baksın diyorum:

Avea Cephesi: Sınırsız tarifesini ilk başlatan marka Avea oldu. Tüm vergiler dahil 66 TL’ye her yöne 10 bin dakika görüşebiliyorsunuz. Kampanya halen sürüyor. Ancak kullanıcıların en önemli şikayeti olan Avea’nın her yerde çekmemesi sorunu halen devam ediyor. Bu tarifeye geçen arkadaşlarım genel olarak memnun ama lazım olduğunda çekmeme ihtimali biraz saçma. Avea’nın baz istasyonlarının sayısını artırması gerekiyor. Detaylı bilgi burada:  http://tinyurl.com/bfj7jr

Turkcell Cephesi: Lider operatör Turkcell ise bu sınırsız olayına pek sıcak bakmıyor. Hatta CEO’su Süreyya Ciliv Avea için ‘bu adamlar nasıl kar ediyor anlamıyorum’ diye açıklama bile yapmıştı. Yine de Avea’nıon büyük ilgi gören sınırsız tarifesine karşı Turkcell’de yeni bir paket çıkardı. Herkesle 600 dakika paketi nde şebeke içi 5000 dakika ve diğer operatörle 600 dakika karşılığında 78 TL ödemeniz gerekiyor. Sizin de farkettiğiniz gibi lider operatör olmasına rağmen Turkcell’in fiyatı çok yüksek. Fiyatının yüksek olduğunu anlayan firma, piyango yöntemine benzeyen yeni bir sınırsız tarifesi daha çıkardı. http://tinyurl.com/cjlnko. Ancak bu tarifye geçebilmek için hergün mesaj gönderen ilk 100 kişi arasına girmek gerekiyor. Yeni tarifede 78 TL olan fiyaüt yüzde 25 indirimle 59 TL’ye düşüyor. Ancak Turkcell her zaman olduğu gibi bu tarifelerde de biraz kaçak güreşiyor. Fiyatlar çok net değil. Yüzde 25’in ne kadar olacağını bile mail atarak Turkcell’den öğrenebildim ki bu çok saçma.  Firma kafa karıştırmayı çok seviyor. Bu konuda biraz çalışması ve daha şeffaf tarifler oluşturması lazım.

Vodafone Cephesi: Sınırsız tarife olayında bence en mantıklı çözüm Vodafone’un sunduğu tarife. Şebeke içi ve sabit telefonlar 5000 dakika ücretsiz konuşma, diğer operatörlerle ise 500 dakikanın bedeli vergiler dahil 55 TL. Hem heryerde çeken hem de güzel bir operatör olan Vodafone’u tarifesi anlaşılır ve mantıklı. Detaylı bilgi http://tinyurl.com/dhtslb adresinde.

Tabi mesele sadece konuşmak değil. Konuya biraz da internet bağlantısı ücretleri yönünden bakarsak üç şebeke içinde en uygun tarifeyi Turkcell sunuyor. Halen Turkcell’de kalmamın en önemli sebeplerinden biri de bu. Fiyatlara tek tek girmiyorum ama örneğin Turkcell’in 100 MB’lık cepten internete bağlanma paketinin fiyatı 4 TL’ye kadar düştü. Söylenecek çok fazla bir şey de yok.

Çok konuşan ve sürekli telefonla iletişim kuran ya da kurmak zorunda olan biriyseniz sınırsız tarifler çok mantıklı. Yazıyı hazırladığım tarihteki en mantıklı seçenek Vodafone olarak görünüyordu. Yine de kişiye ve kullanım şartlarına göre tercihler değişebilir. Benden anlatması sizden seçmesi.

Tags : aveaözgür çetinrekabetsınırsıztarifetelefonturkcellvodafone

Bir yorum yazın