close

Evdeki televizyonu kaldırdığımızı daha önce buradan duyurmuştum (http://www.ozgurcetin.com.tr/?p=42). 6 ayı aşkın bir süredir evde televizyon yok. Başka yerde televizyon izleme imkanı da bulamıyorum. Bu cihazı ve bize sunduğu imkanlaır çok aradığımı söylemem mümkün değil. Televizyonu kaldırdıktan sonra eşimle daha çok sohbet ettiğimiz ve birbirimizle daha çok konuştuğumuz bir gerçek. Televizyon öyle ya da böyle sohbet etme kavramını ortadan kaldırıyor(muş). Bunu yaşayarak da öğrenmiş olduk.

Gelelim televizyonsuz bir hayatın artı ve eksilerine. Yani bir nevi televizyonsuz hayat incelemesi:

ARTILARI
-Ev ahalisi ile daha fazla vakit geçirebiliyorsunuz
-Ev ahalisi ile sohbet etme süreniz artıyor ve birbirinize daha fazla zaman ayırıyorsunuz
-Gereksiz bilgi ve manipülasyondan (ya da dezinformasyon) uzak kalıyorsunuz
-Kendinize daha fazla vakit ayırabiliyorsunuz

EKSİLERİ
-Zaman zaman dünyadan bihaber oluyorsunuz
-Arkadaşlarınızla geyik yapılabilecek konu sayısı azalıyor

Sonuç olarak talevizyon izlememek dünyanın sonu değilmiş. Eskiden de öyle çok televizyon izleyen biri değildim ama günde 2-3 saat de takıldığım oluyordu karşısında. Özellikle evde yeni çocuğu olanlara tavsiye ediyorum. Çünkü 0-3 yaş çocuklarının televizyon karşısında vakit geçirmesi çok sakıncalı bir durum. Araştırmalar da bunu gösteriyor. Benden söylemesi.

Tags : incelemeözgür çetinpopüler kültürsohbetteknolojiTelevizyon

1 Yorum

  1. Askerliğimi yaptığım süre boyunca “gazino”da arkadaşların izlediği kanal ve programlardan tiksindiğimden ötürü yaklaşık 2-3 senedir tv izlemiyorum. Haber ihtiyacınızı internet yoluyla çok rahat ve tatminkar bir biçimde zaten giderebilirsiniz. Söylediğiniz gibi TV’den uzak kalmanın artıları çok ve yaşantınız açısından önemli.

Bir yorum yazın