close

Bugünkü hızlı test konuğumuz Canon’un en üst seviye kompakt fotoğraf makinesi SX1. Prosumer adı verilen ileri seviye amatör ve biraz da profesyonellere yönelik ürünlerin bulunduğu bir kategoride bulunuyor bu fotoğraf makinesi. Kategorinin en önemli özelliği yüksek bir optik zoom oranı, gelişmiş fonksiyonlar, Manuel çekim ayarları, kalem pille çalışabilme ve son yıllarda eklenen HD (hatta Full HD) video çekebilme özelliği.

Canon yukarıdaki özelliklerin hepsine sahip. Genel görünüm olarak biraz iri gibi duruyor ama bu iriliğinin hakkını da fazlası ile veriyor. Fotoğraf makinesinin bence en önemli özelliği CMOS sensör kullanıyor olması. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte üvey evlat muamelesi gören CMOs sensörler tekrar popüler oldu. Bu sensörlerin yaygın olarak kullanılan CCD türüne göre en bariz avantajı yüksek ISO da bile düşük gren verebiliyor olması. CMOS’un bu avantajı bugüne kadar yüksek maliyetleri yüzünden ikinci planda kalıyordu. Ama artık birçok firma (mesela Canon ve Sony) kendi CMOS işlemcilerini geliştirmeye başladığından artık bu sıkıntı geride kaldı.

CMOS’un hakkını fazlasıyla veren SX1 hem düşük gren hem de hız anlamında dijital SLR cihazları aratmıyor. Bugüne kadar ağırlıkıl olarak bir üst kategori olan dijital SLR ürünlerle rekabet eden bu gelişmiş kompakt cihazlar içinde gerçekten rekabet edebilecek ilk ürün SX1 bence. Kullanımı kolay, hızlı ve geniş bir skalada esneklik sağlayan ayarlara sahip. Konuya hakimseniz ve fotoğrafçılık bilginiz varsa üründen çok iyi bir verim alabilirsiniz. Ürün ayrıca 20X optik zoom özelliğine sahip ki yaklaşık 500 mm’lik bir odak uzaklığına tekabül ediyor. Optik zoomun yüksek olması konuya yakınlaşmadan fotoğraf çekebileceğiniz anlamına geliyor. Uzaktaki konuları fotoğraflamak için kullanılabilecek güzel bir teknoloji.

Öte yandan cihazın video çekim özellikleri de gerçekten çok başarılı. Full HD (1920×1080 piksel) video çeken cihaz yüksek tanımlı ya da yüksek çözünürlük adı verilen teknolojiyi destekliyor. Görüntü kalitesi çok iyi olan SX1 video konusunda da iddialı olduğunu gösteriyor.SX1’de genelde Casio ürünlerinde gördüğüm ayrı video düğmesi kullanılmış. Bu bazılarına biraz garip gelebilir çünkü video kayıt için deklanşör yerine buna basmak gerekiyor. Ama alıştıktan sonra çok sıkıntı da oluşturmuyor.

CANON – SX1-IS GENEL ÖZELLİKLER
•10 Megapiksel çözünürlük
•CMOS sensör
•Türkçe menü
•20X optik zoom
•Optik görüntü sabitleme teknolojisi
•25 farklı çekim modu
•Full HD video çekebilme özelliği
•2.8 inç döndürülebilir LCD ekran
•Yüz Tanıma fonksiyonu
•3200’e kadar ISO kullanabilme
•KDV dahil 1500 TL

SX1’in ekranı döndürülebilir cinsten. Yani fotoğraf çekerken çevirip farklı açılarda kullanabiliyorsunuz. Bu tip ekranları çok beğeniyorum. Özellikle zor kadrajlarda (makineyi yere ya da yukarı kaldırdığınızda) işe yarıyor. Ayrıca ekran Wide yani geniş formatında. Bu da ek olarak güzel bir özellik.

Fotoğraf makinesinin hem avantaj hem de dezavantaj olabilecek yönü kalem pil kullanıyor olması. Bu kategoride artık standart haline gelen kalem pille çalışma durumu Canon için de geçerli. 4 adet AA (standart kalem pil) kullanan cihazın ortalama pil ömrü 200-250 kare. Eğer son dönemde çıkan yüksek kaliteli özel pillerden kullanırsanız bu rakamı artırmak mümkün. Şu da bir gerçek ki: Kalem pillerin çekebileceği kare sayısı Li-İyon muadillerine göre biraz daha düşük. Fakat pratik olması ve heryerde bulunması bu pillerin en önemli avantajı oluyor. Tercih sizin.

ARTILARI
•Gelişmiş özellikler
•20X optik zoom
•Full HD video özelliği
•Yüksek hızlı seri çekim
•Döndürülebilir ekran

EKSİLERİ
•Video kayıt düğmesi biraz farklı bir yerde
•Gren temizleme özelliği bazı detayları yok edebiliyor

SONUÇ
Özellikel fotoğrafçılığı iyi bilen amatör kullanıcılar için çok uygun bir cihaz olan SX1’i bu tip ihtiyacı olanlar tavsiye ediyorum. Ürünün satış fiyatı da yaklaşık 1500 TL.

Canon PowerShot SX1 ile çekilmiş örnek fotoğraflar:


Makro modunda çekilmiş bir fotoğraf


Optik zoomu gösteren örnek iki kare

Tags : Canonccdcmosfotoğraf makinesiHızlı Testözgür çetin

5 yorum

 1. Hello. I think the article is really interesting. I am even interested in reading more. How soon will you update your blog?

 2. İnceleme için teşekkürler.
  Canon S2 IS kullanıcısı olarak bu ürünü almaya karar vermiştim, kargoyu bekliyorum.

  Belirttiğiniz eksilerden birisi olan video çekim tuşu, aslında S1 serisinden beri bu sınıf için bulunmakta. O yüzden eski kullanıcılar zorlanmayacaktır fakat deklanşör ile çekime başlamaya alışmış kompakt makine kullanıcıları için farklı gelebilir.

  Ürünün diğer inceleme sitelerinde yüksek ISO değerlerindeki gren seviyesine baktım, ISO800’e kadar kabul edilebilir bir değeri var -ki bu S2 IS’te maksimum ISO400’de bile çok kötüydü.

  FullHD 1080p 30fps 40mbps AVCHD çekim özellikleri ile adeta DIGIC IV büyüleyici bir performans veriyor. Yeterli bir bilgisayarınız varsa son derece akıcı olarak izleyebiliyorsunuz fakat belirtmek gerekir ki MOV uzantısı ile kaydediyor ve her bilgisayarda grafik kartlarının donanımsal hızlandırması bu yüzden kullanılamıyor. Takip edenlerin bileceği gibi AVCHD ve VC-1 codec içeren videolar artık donanımsal hızlandırma desteği aldığından ötürü %2-3 işlemci kullanımı ile tamamen akıcı FullHD video izleyebilirsiniz.
  Ben video düzenlemeye aşina olduğumdan ötürü MOV > AVI ya da MKV’ye çevirip 40mbps AVCHD ile sorunsuz izleyebileceğimi, netten bulduğum örnek SX1 videolarında deneyip öğrenmiş oldum.
  Bu konuyla ilgilenen ve aklında soru işareti olanlar için belirtmek istedim.

 3. Bu arada bi noktaya değinmeyi unutmuşum.
  Video tuşunun ayrı olmasının sebebi, video çekerken deklanşör ile o anki kareyi fotoğraf olarak çekebiliyorsunuz. Üstelik video çözünürlüğü kalitesinde değil o anki hazır ya da manuel programa göre çekiyor. 10MP bile çekebilirsiniz. Ayrıca video çekerken deklanşöre yarım basarsanız da odaklama da yapıyor çekmeden önce.

  Bunu eksilerden çıkarmak hatta artılara eklemek gerekir bence 🙂
  Video çekerken bi sahneyi fotoğraf olarak 10mp olarak çekmek isteyebilirsiniz çünkü. Anlık şeyleri yakalamak istersen videoyu durdurup istenilen moda alıp çekmek, kaçırmamıza sebep olabilir.

 4. Bu makinayı almadan önce baya bi araştırdım,hem video kamera hemde fotoğraf makinasını bi araya getirmişler çok memnunum,yalnız bi eksisi var , şarj seviye göstergesinin olmaması, bittiği zaman görebiliyosun ancak seviyesini ama diğer yönlerden süper.

Bir yorum yazın