close

Her şey sevgili kızkardeşimin yeni bir ürün aldığı için kullanmadığı fotoğraf makinesi elime geçince başladı. Canon PowerShot Ixus 130 modeli bu fotoğraf makinesinin bir sorunu vardı: Şarj cihazı yoktu. Canon’un fotoğraf makinesi ile beraber verilen şarj makinesini kaybeden kızkardeşim cihazı şarj edemediğini söylemişti.

İnternette yaptığım küçük bir araştırma bana benzer sorunları olan kişilere ulaştırdı. Google’da yapacağınız benzer bir araştırma sizi de aynı sonuçlara ulaştıracaktır. Özellikle YouTube üzerinde bu konuyla ilgili birçok video var. Gerçekten de o videoları izleyerek fotoğraf makinesini şarj etmeyi başardım.

Gel gör ki Türkçe’de bu tarz bir içeriğin olmadığını görünce, ‘bir video çekeyim de vatana millete faydamız olsun’ dedim ve microUSB kablosu ile 5V ile şarj olan bir pilin nasıl doldurulacağını anlatan bir video hazırladım. Videoya geçmeden önce bazı uyarılar yapmak isterim:

İhtiyaç listesi

  • Bir adet standart microUSB kablosu (Android işletim sistemli her telefon ya da tablet bu kabloyu kullanıyor. Feda edilebilir bir kablo olması gerekiyor zira bu kabloyu keseceğiz)
  • Şarj cihazı kaybolmuş ya da bozulmuş pil (bu pilin mutlaka 5V ile şarj olabiliyor olması gerekiyor. Bazı fotoğraf makinesi pilleri 7V ve üstü voltaja ihtiyaç duyuyor.  Onları bu yöntemle şarj etmeniz zor)
  • 5V çıkış verebilen herhangi bir USB adaptörü
  • Biraz geniş para bandı (bu opsiyonel bir seçim. Videoda nasıl kullanıldığını gösteriyorum. Bu konuda farklı çözümler de üretilebilir)

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Öncelikle az da olsa elektrikle ilgili bir iş olduğu için biraz yatkınlık gerekiyor. Ayrıca anlatacağım işlemleri uygularken dikkatli olmanızı öneririm. microUSB kabloyu kesme işlemi sırasında adaptörün fişe takılı olmamasına dikkat edin.
  • Bu işlemi sürekli bu şekilde yapmanız pratik olmayacağından uzun vadede cihazın orijinal ya da varsa muadil şarj cihazını almanızı tavsiye ediyorum (ben şahsen öyle yaptım).

Standart bir uyarı ama bu işlemler için bütün risk size ait. Yapamazsanız, sorun olursa lütfen beni suçlamayın. Ben denedim fotoğraf makinesininin pilini şarj etmeyi başardım.

Bu yöntemle sadece fotoğraf makinesi pili değil, GoPro ve benzeri cihazların pillerini de şarj edebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu pilin 5V voltaj ile şarj ediliyor olması. Bunu yapabiliyorsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kullandığınız cihazın pilinin hangi voltaja ihtiyaç duyduğunu kullanım kılavuzunda yazan teknik bilgilerde bulabilirsiniz.

Bu bilgilerden sonra sizleri konuyla ilgili olarak hazırladığım video ile baş başa bırakıyorum. Bu konuyla ilgili her türlü yorum, eleştiri ve fikrinizi bu yazının altına yazabilirsiniz. Bu tarz videolar hazırlamaya devam edeceğimden kaçırmamak için YouTube kanalıma abone olabilirsiniz.

Tags : adaptörDIYfotoğraf makinesikablokendin yapmicro usbmicrousbnasıl yaparımpilşarjteknolojiusb

1 Yorum

Bir yorum yazın