close

Bu videoda geçtiğimiz günlerde satın aldığım 2000mAh değerine sahip GP ReCyko+Pro şarj edilebilir pilleri anlatıyorum. Aynı zamanda geçen yıl Ikea’dan aldığım 2450 mAh değerine sahip LADDA pillerinin performansını da değerlendiriyorum.

Özellikle yüksek akıma ihtiyaç duyan cihazlarda kullanmak üzere tasarlanan bu yüksek mAh değerine sahip şarj edilebilir piller günlük hayatta sıklıkla kullanılıyor. Muadillerine göre biraz pahalı olan bu pillerin ömrü de mAh değeri arttıkça düşüyor. Örneğin Duracell’in 2500 mAh şarjlı pilleri 500 şarj döngüsüne sahip. Benim aldığım GP’nin pilleri ise 1500. Ama fark ettiğiniz gibi GP’nin mAh değeri Duracell’e göre daha düşük.

Uzun ömürlü ve güçlü şarjlı pil arayanlar bu videoyu izlesin!

Eğer sizin de sürekli pille kullanmanız gereken ve çabuk pil tüketen cihazlarınız varsa (oyun kumanda kola, LED lamba ve benzeri) bu tarz yüksek mAh değerine sahip pillere göz atmanızı öneririm. Bu pillerin boyut olarak normal AA pillerden bir farkı yok. Fiyat olarak düşük mAh değerine sahip pillere göre biraz pahalı olan bu şarjlı piller parasının hakkını uzun vadede fazlasıyla veriyor.  Şarjlı pil almak istiyorsanız bu tarz yüksek mAh gücüne sahip pillere yönelmenizi de öneririm. Zira bu piller sıradan şarjlı pillere göre daha uzun süreli bir kullanım vaad ediyor. Bu da uzun vadede bu şarjlı pilleri daha mantıklı ve makul hale getiriyor. Anlatması benden denemesi ve kullanması sizden diyerek mAh değerinin anlamına bir göz atmanız için ilerleyen satırlarda bilgi veriyorum.

mAh değeri nedir?

mAh yani saatteki miliamper değeri bir pilin tek seferde ne kadar enerji depolayabildiğini gösterir. Daha fazla mAh değerine sahip olan piller, daha büyük, ağır ya da kalın olurlar. mAh değerinin yüksek olması tek başına bitme süresini belirlemese de ortalama bir fikir vermesi açısından kullanır. Örneğin 100 miliamper çeken bir cihaza 1500 mAh bir pil takıldığında, pil 15 saatte boşalır. 150 miliamper çeken bir cihaz, aynı pili 10 saatte boşaltabilir.

 

 

Bu videoları da izleyebilirsiniz:

Alkaline piller şarj edilebilir mi? | Gayet güzel oluyor!
Nasıl Yapılır? microUSB kablo ile pil şarjı

 

 

Tags : DuracellGPGP ReCyko+Progüçlü pilIkeapilşarjşarjlı pilyüksek akım

Bir yorum yazın