Kitap Önerisi: Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Uzun zamandır kitap önerisinde bulunmadığımı fark edince yakın zamanda elime geçen ve okumaktan zevk aldığım bir kitabı önermeye karar verdim. Bu kararda öneriyi sosyal medya hesaplarımda yapıp birçok kişiden ‘evet güzel kitap, ben okudum ve öneririm’ şeklinde yorumların da etkisi oldu. Gary Small ve Gigi Vogan tarafından yazılan Bir Psikiyatristin Gizli Defteri ilginç bir kitap. Psikiyatrist Gary Small‘ın 1980’yı yıllarda başlayan iş hayatında karşılaştığı vakalardan örnek seçmeler içeriyor.

Genelde bu tip kitapları seviyorum. Bu kitap da Gary Small‘un başından geçen ilginç vakalardan örnekler içeriyor. Eşinin (yani Gigi Vogan) yardımı ile hazırlanan kitap sayesinde insan ruhu ve davranış şekilleriyle ilgili ilginç bilgiler öğrendiğiniz gibi bir psikiyatristin hastalarını tedavi sürecinde neler yaşadığını da görüyorsunuz.

Gerçi bu kitap yeni değil. Bu yıl düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı‘nda tesadüfen karşıma çıkan NTV Yayınları’nın bir eseri. 40. baskısını aldım. Kaba bir hesapla 40 bin adet basılmış oluyor. Yani çok yeni olduğunu söyleyemeyeceğim. Ama bir solukta okuyacağınız bir dili var kitabın. Ayrıca okuyucuyu teknik terimlere fazla boğmadan akıcı bir dille anlatıyor olayları.

Kitapla ilgili eleştireceğim tek nokta bazı hikayelerde kurgu olabileceği endişesine kapıldım. Zira aradan 30 yıl geçmiş vakalarla ilgili en küçük detayları bile hatırlamak o kadar kolay olmasa gerek. Yazar çok iyi not almış olabilir elbette. Yine de ilginç bir detay olduğunu belirteyim.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kolay okunan, insan beyninin kıvrımları arasında gezintiye çıkaran bir kitap. Bu tarz kitapları sevenlere önerebileceğim bir eser.

Bir kitapçıda ya da farkı bir yerde karşınıza çıkarsa bir göz atın derim.

 

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked