close

Zaman zaman bloğumda kitap önerisinde de bulunuyorum. Bugün önereceğim kitap Hasan Söylemez’in Hayata Yolculuk isimli eseri.

Hasan benim gibi bir gazeteci. Modern hayatın sıkıcı atmosferinden bunaldığı bir dönem bisikletle Türkiye’yi gezmeyi planlıyor. Bu planını hızlıca hayata geçirip 8 ayda bisikletle 10 bin km yol yapıyor. Bu yolculuk sırasında yaşadıklarını da Hayata Yolculuk isimli kitabında okuyucularla paylaşıyor. Yolculuğun ilginç bir yönü de var: Hasan seyahat sırasında para kullanmamış. Kah insanların gönlünün genişliğini kah biraz çalışarak kazanmış yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını. Bunların olmadığı yerlerde bisikletiyle beraber kullandığını çadırını açmış.  

Kitabın kolay okunan bir dili var. Her ne kadar girişteki 15-20 sayfayı biraz didaktik ve yorucu bulmuş olsam da bu sayfaları geçtikten sonra heyecanlı ve akıcı bir dil sizi bekliyor. Hasan yaşadıklarını samimi bir dille paylaşmış. 

Kişisel olarak bu ülkede yaşayanların bu tarz deneyimlerini yazıya dökmediklerinden şikayet eden biriyim. Bloğumda ve diğer mecralardaki yazılarımda fırsat buldukça kişisel deneyimler üzerine yazılar kaleme alıyorum (bunlardan biri de çok ilgi gören bir önceki yazım Videolu içerik üretmek).  Hasan’ın kitabı da bu tarzda bir çalışma olmuş. 

Kitap, Türkiye’nin profilini, misafirperverliğini, acılarını, gülümseten yönlerini, artısını ve eksisini samimi bir şekilde ifade etmiş. Anadolu insanının hayatını gözler önüne seren kitap bu anlamda çok başarılı. 

Şahsen de tanıdığım Hasan ile daha önce de bir dergi adına röportaj yapmıştım. Sağ olsun kitabını imzalayıp bana göndermiş. Hasan (her ne kadar kitapta çok yer verilmese de) bu deneyimlerini TRT’de Yoldaki Haber programında da gerçek zamanlı paylaşmıştı. Belki o dönemde televizyonda izlemiş olduğunuz uzun saçlı sakallı arkadaş kendisidir. İzlemeyenler için şuradaki linki vereyim. Program ile ilgili bilgi var.

Bugünlerde yol ve yolculuk hikayeleri içeren bir kitap arıyor, ‘tek başına bisikletle üstelik parasız olarak Türkiye gezilir mi’ diyorsanız Hasan Söylemez’in Hayata Yolculuk kitabını okumanızı öneririm.   

Tags : bisikletdergiHasan SöylemezHayata Dairkitapröportajseyahattrtyolculuk

Bir yorum yazın