İlk İnfografik çalışmam

Türkiye’de pek bilinmeyen bir alan İnfografik. ‘Bir konu ile ilgili verileri görsel olarak tablo şeklinde sunmak’ olarak tanımlayabileceğimiz İnfografikler, yurtdışında dergi, gazete ve online mecrada sıklıkla karşımıza çıkan grafik çalışmalardan biri. Ülkemizde ise bu tip örnekleri bulmak çok kolay değil. Genelde ajanslarda yapılan İnfografik çalışmalarının en gözde olduğu bir diğer yer ise gazeteler.

Gazetelerde ise genelde bir olayın anlatımı (trafik kazası, terör saldırı ve benzeri gibi) kullanılıyor. Yine de dünyanın diğer ülkelerindeki gibi yoğun bir İnfografik üretimi yok bu ülkede. Özellikle istatistiki verilerin basitçe anlatılması konusunda İnfografikler çok iyi sonuçlar veriyor. Ben de en çok bu özelliklerini seviyorum. Karmaşık bir konuyu çok kolay anlatabiliyorsunuz.

Zamanında grafik işleriyle uğraşmış biri olarak ben de bu alanda bir deneme yapmak istedim. Detaylarına buradan ulaşabileceğiniz BTK tarafından hazırlanan Telekümünikasyon Sektörü  2011 Birinci Çeyrek Raporu’ndan yararlanarak bir İnfografik hazırladım. İlk örnek olduğu için eksiklikleri mazur görmenizi öneririm. Bundan sonra vakit buldukça bu tarz çalışmalara devam edeceğim. Aşağıdaki dökümanı Twitter ve Google+’ta da yayımladım. Oralara ulaşamayanlar için buradan da duyurmayı uygun gördüm.

Çalışmanın büyük halini görmek isterseniz imaja tıklamanız yeterli.

Yazının sonunda bazı faydalı İnfografik kaynakları veriyorum:

  • İnfografik iPad uygulaması: Düzenli olarak güncelleniyor ve birçok konu ile ilgili İnfografikleri bu uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Detaylı indirme linki burada.
  • İnfografik hazırlamak için gerekil olan ikon, imaj, simge ve benzeri kaynakları içeren güzel bir makale. Linki burada.
  • İnternetten derlediğim İnfografikleri Picasa Web Albüm sayfamda yayımlıyorum. Ara sıra girip bu adresi kontrol etmenizi öneririm çünkü belli periyodlarla güncelleme yapıyorum.

 

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked