GoPro Hero 6 inceleme

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan GoPro Hero 6, hızlı bir şekilde elime ulaştı ve YouTube kanalım için bir video inceleme yapma fırsatı buldum.

Aksiyon kamerasının adeta mucidi bir marka olan GoPro, Hero adını verdiği ürün ailesinin son üyesi olan Hero 6’yı Ekim ayının ortalarında duyurdu. Cihazı ilk alanlardan biri olan Hikmet Karaüç’ün sayesinde hızlı bir test yapma imkanı bulduğum cihaz, teknolojinin geldiği son noktayı gösteriyor.

Yeni GoPro aksiyon kamerasının en önemli özelliği 4K 60 fps desteği sunması. Bunu ise firmanın ilk kez özel olarak geliştirdiği GP1 adı verilen özel bir işlemci yardımı ile gerçekleştiriyor. Zira 4K 60 fps ciddi bir donanım gücü gerektiriyor. Daha önce jenerik imaj işlemcileri kullanan GoPro, bu sefer cihaza özel bir işlemci tasarlamış. Ürünün diğer özelliklerine bakacak olursak şunlar yer alıyor:

 • 4K 60 fps video desteği
 • 1080p 240 fps desteği
 • 12 Megapiksel çözünürlük
 • 5 GHz Wi-Fi desteği
 • 10 metreye kadar su altında kullanım
 • RAW ve HDR özelliği
 • Videoda imaj sabitleme özelliği
 • GPS, Akselometre ve Jiroskop
 • Wi-Fi ve Bluetooth
 • 2 inç dokunmatik ekran
 • Dokunmatik zoom özelliği

Cihazın en ilgimi çeken özelliği ise neredeyse Gimbal’a ihtiyacı ortadan kaldıracak kadar iyi olan titreşim engelleme teknolojisi. Video incelemede detaylı olarak gösterdiğim bu özellik için bile bu cihaz alınır. Fiyatı rakiplerine göre biraz yüksek olan GoPro Hero 6, özellikle aksiyon sporları konusunda ciddi kullanıcılara hitap ediyor.

GoPro Hero 6’nin detaylı incelemesini aşağıdaki video üzerinden ya da YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz. Yazılı tanıtım içinse MediaTrend için hazırladığım yazıya bakabilirsiniz.

 

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

2 Comments

Sen Duymadın Mı?

about 2 sene ago

Güzel İçerik Teşekkürler

BERK SEÇGİN YILDIZ

about 2 sene ago

Merhaba, İlk kez bir GoPro sahibi oldum. GoPro 6 Black satın aldım. 4K ve 60 FPS olarak bir çok video çektim. Ancak laptopumda (özellikleri aşağıda yazılı) oynatmak istediğimde video donarak ilerliyor. Çeşitli codecler ve video playerlar ile denediğimde sorun çözülmedi. Neden kaynaklanır bu problem? Şimdiden Teşekkürler. MacBook Pro (Retina, 15-inch, Early 2013) 2,4 GHz Intel Core i7 8 GB 1600 MHz DDR3 Intel HD Graphics 4000 1536 MB

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked