Yeni çipli kimlik kartı nasıl alınır?

kimlik kartı

Bu yılın başından itibaren verilmeye başlanan çipli kimlik kartı konusunda ben de bir adım attım ve yaptığım başvuru ile Ekim ayı itibariyle yeni kimlik kartımı aldım.

Ülke gündemini uzun süre meşgul eden çipli kimlik kartı ilk çıktığı dönemde alması zor bir süreçle sahip olunan bir şeydi. Özellikle ilk aylarda nüfus müdürlüklerinde ciddi bir yoğunluk yaşanmasına sebep olan başvuru süreci zaman geçtikçe normalleşti. Artık internet üzerinden ya da çağrı merkezinden başvuruda bulunup bir iki ay içinde bu yeni kimlik kartına sahip oluyorsunuz.

Neler gerekiyor?

Öncelikle yeni kimlik kartına başvurmak için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunları sırasıyla belirtmek gerekirse:

  • Herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınacak randevu: Bu randevuyu internet sitesi (ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) ya da ALO 199 çağrı merkezinden alabiliyorsunuz. Büyük şehirlerde randevu verme süresi 2 aya kadar çıkabiliyor. küçük bir şehirde çok daha hızlı halledebilirsiniz.
  • 5×6 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf. Herhangi bir fotoğrafçıda bu tarz bir fotoğraf çektirebilirsiniz.
  • 16 TL (25 Ekim 2017 tarihinde harç miktarı buydu)

Başvuruyu yapıp, randevuyu aldıktan ve fotoğrafınızı hazırladıktan sonra işlemleriniz bitiyor. Başvuru günü nüfus müdürlüğüne gidip parmak ve avuç içi verilerinizi verdikten sonra yaklaşık 1 hafta içinde kimliğiniz verdiğiniz adrese (bunu randevu sırasında veriyorsunuz. Ayrıca başvuru sırasında adresi değiştirmeniz de mümkün) kimlik kartınız geliyor.

Yeni nesil kimlik kartı çipli bir şekilde tasarlanmış ve boyut olarak kredi kartları ile aynı. Yani klasik nüfus kağıtlarımızın büyüklüğü yok. Bu da daha küçük bir cüzdan kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Yukarıda anlattıklarımı videolu olarak YouTube kanalıma da yükledim. Hala abone değilseniz olursanız çok sevinirim.

İşte yeni nesil çipli kimlik kartı alırken yaşadığım deneyim:

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

1 Comment

Burak Şahin

about 2 sene ago

Bu sisteme yıllar önce geçilmeliydi. Ama yine de geç kalınmış sayılmaz.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked