close

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 6s, 9 Eylül günü Türkiye saati ile 20:00’de ABD’de düzenlenen bir etkinlikle duyuruldu. Geleneksel hale gelen Apple yeni duyurularında olduğu gibi ‘Awasome’ ‘amazing’ kelimelerinin havada uçuştuğu etkinlikte beklendiği üzere yeni iPhone modelleri tanıtıldı. Bu etkinlik sırasında YouTube üzerinden canlı yayın yaptım. Merak edenler ona da bakabilir.

Firmanın iPhone 6s adını verdiği yeni model adından da biraz anlaşıldığı üzere geçiş telefonu. Yani bir önceki tasarım aynen korunuyor. Apple ve bazı büyük markalar telefonlarının tasarımını artık 2 yılda bir değiştiriyor. iPhone 6s bu yüzden önceki model iPhone 6’ya fazlasıyla benziyor. Yeni telefon ailesi öncekinde olduğu gibi 4.7 inçlik iPhone 6s ve 5.5 inçlik iPhone 6s Plus modellerinden oluşuyor.

Her iki modelde de 16, 64 ve 128 GB kapasite ve 4 farklı renk seçeneği yer alıyor. Modellerin ekran çözünürlükleri de iPhone 6 telefonlarıyla aynı kaldı. Yani ekran çözünürlüğünde bir değişiklik yapılmadı.

İlk bakışta gelen yeniliklere bakacak olursak:

3D Touch

Beklenen bir özellik olan 3D Touch, bir basınç sensörü yardımı ile kullanıcının parmak hareketlerini takip eden bir sistem. Bu sayede farklı dokunmalar farklı hareketleri tetikliyor. Örneğin bir ikona uzun süreli basarsanız yeni bir menü açılıyor ve bu sayede daha hızlı ve yeni bir kullanım deneyimi yaşıyorsunuz.

12 Megapiksel kamera

Bugüne kadar 8 Megapiksel olan iPhone’un kamerasının çözünürlüğü artık 12 Megapiksel. Çözünürlük artışığından ön kamera da nasibini aldı. Artık telefonun ön kamerası da 5 Megapiksel. Daha önce ön kameranın çözünürlüğü 1.2 Megapikseldi.

4K video

Kamera artık 4K yani Ultra HD çözünürlüğünde video çekiyor. Bu konuda çok geride kalan Apple’ın bu özelliği sunması iyi oldu. Artık üst düzey cep telefonlarının çoğunda bu özellik bulunuyor.

Live Photos

Yeni bir özellik olan Live Photos, hareketli ve sesli fotoğrafların çekilmesini sağlıyor. Eğlenceli bir özellik olan bu teknolojinin önümüzdeki günlerde farklı sosyal ağlar tarafından da destekleneceğini belirteyim.

7000 serisi alüminyum

Önceki modelde kullanılan 6000 serisi alüminyum malzeme bükülmelere engel olamıyordu. Bu yüzden alay konusu olan Apple, yeni modelin gövdesini daha güçlü olan 7000 serisi ile takviye etti.

Yeni nesil işlemci

iPhone 6s yeni nesil A9 işlemcisini kullanıyor. Yeni işlemci doğal olarak önceki nesilden biraz daha güçlü ve daha iyi performans sunuyor.

LTE Advanced

iPhone da artık LTE Advanced desteği sunuyor. Yani bizim 4.5G adını verdiğimiz teknolojiyi destekleyen bir telefon haline geldi. iPhone 6 da 4G desteğ i sunuyordu. Ancak daha yüksek hız desteği veren LTE Advanced desteği 6s modeli ile birlikte geldi.

iPhone Upgrade Programı

Şimdilik Türkiye’de geçerli olmayan yeni bir programı da duyurdu Apple. Buna göre ayda 32 dolardan başlayan ücretleri ödeyen kullanıcılar sürekli en yeni iPhone modeline sahip olacaklar. Bu servisin dünyanın diğer ülkelerinde de kullanıma sunulacağı konuşuluyor. Ama kesin bir bilgi yok. ABD’de yaşayanların yararlanabileceği programla ilgili bilgi almak isteyenleri bu sayfalara bakabilir.

Ne zaman gelir, fiyatı ne olur?

iPhone 6s ilk olarak ay sonunda belirli ülkelerde satışa sunuluyor. Bu ilk parti içinde Türkiye yok. Yılsonuna doğru Ekim ya da Kasım ayında resmi olarak ülkemizde de satışa sunulacağı tahmin ediyorum. Fiyatı ise 2700-2800 TL civarında olacaktır. Elbette iPhone 6s’in 16 GB’lık versiyonu için geçerli bu rakam.

Dünya çapında milyonlarca kişinin kullandığı iPhone, 6s modelleri ile yenilendi. Güzel yenilikler getiren Apple, ara model olan iPhone 6s ile bu alandaki iddiasını sürdürüyor. Konuyla ilgili hazırladığım videoyu da aşağıda izleyebilirsiniz.

Tags : 3D Touch4Kakıllı telefonappleiPhone 6iPhone 6siPhone 6s Pluskameratelefonvideo

Bir yorum yazın