Yeni metro durakları

6 duraklık metromuza (4 Levent-Taksim) yeni duraklar eklendi. Şimdilik deneme seferleri yapılıyor. Biz de hanım ve çocukla ‘bi test edelim bakalım yeni durakları ‘ dedik. 4 Levent’teki metro girişine girdik. Güvenlik görevlisi bayan arkadaşa sorduk yeni hattın açılıp açılmadığını (tam emin değildik) ‘açıldı ama 20-25 dakika beklersiniz’ cevabını alınca girdik içeriye.

Şimdilik deneme seferleri yapılıyor. Metro Hacı Osman’a kadar gidecek. Ancak şimdilik Sanayi Mahallesi, İTÜ Kampüsü ve Atatürk Sanayi Sitesi durakları açılmış. Neyse. İndik perona başladık beklemeye. 15 dakika sonra yeni metro geldi. Bu arada 3 tane Taksim yönüne giden metro geldi. Sistem biraz farklı işliyor (muhtemelen deneme seferleri olduğundan): Maslak yönünden gelen metro 4 Levent’e kadar gidiyor. Taksim yönünden gelen de öyle. Yani devam eden bir sefer değil. Yine de güzel.

Trene bindiğinizde yepyeni malzemelerin plastik kokusu duyuluyor. Halen çalışan 4Levent-Taksim hattındak çalışan ilk trenlere bindiğim tarihte de benzer bir koku vardı. Durak sistemi çok güzel tasarlanmış. Uzay filmlerinde mekiğin sistemini çalıştıran sanal sistemlerin seslerine benzeyen bir bayan sesi durak isimlerini İngilizce ve Türkçe söylüyor. Ayrıca kapılarda durakların bulunduğu yerlerde ışıklar var. Bu ışıklar yeşil olunca o durağa geldiğiniz anlaşılıyor. Bu da yetmezse vagonların içinde LED’li ekranlar var ve onlar da size hangi durakta olduğunuzu gösteriyor.

İndiğimiz durak şimdilik son durak olan Atatürk Sanayi Sitesi idi. Duraklar da çok güzel olmuş. Farklı bir tasarım anlayışı hakim. Ancak henüz bütün çıkışlar ve yerler çalışmıyor. Belediye böyle herşeyi bitirmeden açmayı çok seviyor. Keşke böyle yapmasalar.

Öte yandan metrodan çıkınca Maslak yönüne döndük. Hedefimiz Toyiki’ye gitmekti. Malum 9 aylık kızımız için birkaç oyuncak alacaktık. Fakat kaldırımlar betonla kaplanıyormuş. Fakat arkadaşlar yarım yamalak bırakıp gitmişler. Bebek arabası ile resmen Camel Trophy yaptık. Böyle yarım yamalak bırakmak olmaz ki. Ya tamamlayın ya da başlamayın. Adam olacak bu ülke ama sanırım birkaç yüz yıl sonra…

Dönüşte otobüse bindik çünkü metro 10-16 saatleri arasında çalışıyor. Aynı yolu geri dönmek gerektiğinden (arada durak yok ne yazık ki) kaldırımlar gözümde canlandığından otobüsle dönme kararı aldı. Yeşil Mercedes otobüslere bebek arabası ile binmek kolay. 20 dakika sonra evdeydik.

Kızımız Ayşe Nil de ilk kez test etmiş oldu yeni metro hattını. Daha önce metroya çok bindi ama yeni bir hatta ilk kez yolculuk yaptı.

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

1 Comment

Selçuk Doğan

about 9 sene ago

Hayata dair basit güzellikte bir yazı...

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked