close

adsl

Bugün öğlen saatlerinde yeni ADSL tarifeleri açıklanacak. Edindiğim bilgilere göre tarifelerde bugüne kadar yapılmış en radikal değişiklikler geliyor. Buna göre sabit bir internet hızı kalmıyor. Her kullanıcıya 8 MBit’e kadar internet hızı verilecek. Yani evinizin bulunduğu yerdeki hattın durumuna göre 1 ila 8 Mbit arasında otomatik bir hızınız olacak.

Aslında bu biraz zorunlu bir değişiklik. Çünkü altyapı ve ADSL teknolojisindeki sıkıntılardan dolayı Türk Telekom sabit bir hız garantisi veremiyor. Örneğin bazı yerlerde 4 MBit bile düzenli olarak verilemiyor. Haliyle bu tip bir değişiklik şart oldu.

Yeni düzenlemedeki en can alıcı nokta ise aylık 15 GB’lık adil kullanım limitini aşan kullanıcıların hızının 512 MBit’e düşürülmesi. Birçok kullanıcı tarafından tepki göreceğini düşündüğüm bu uygulama internetten çok dosya indiren ya da bilgisayarını çok kullananları pek hoşnut etmeyecek. Madalyonun öteki yüzünde ise tüm danyada yükselen ‘kotalı internet’ trendi var. Özellikle ABD’de birçok servis sağlayıcı kotalı internete geçmeye ve kullanıcıları da buna zorlamaya başladı.

Yeni tarife ile ilgili fiyatlar henüz net değil. Bugün yapılacak basın toplantısı ile yeni fiyatların belirlenmesi bekleniyor. Kişisel tahminiz kotalı tarifelerin 29, kotasızların (artık onlar da kotalı olacak) 49 TL’ye sabitleneceği yönünde. Öte yandan tarifeler arasında sabit hız seçenekleri de olabilir. Bütün detaylar bugün yapılan basın toplantısından sonra belli olacak.

Gün içinde gelişmeleri aktarıyor olacağım.

Tarifeler güncellendi. İlginç yeni bir tarife geldi: Esnek Paket. Bu paket de hız garantisi yok. 8 MBit üst limit olacak. Kullanıcının bağlı bulunduğu yerdeki altyapıya göre otomatik bir hız verilecek. Bu paket de data transfer miktarı aylık 15 GB’ı aşınca hız otomatik olarak 512 MBit’e indiriliyor.

Öte yandan sınırlı ve sınırsız paketler de halen seçenekler arasında bulunacak.

Bir an için bütün paketlerin esnek olacağını düşünmüştüm. Böyle olmaması iyi olmuş. Son kullanıcı fiyatları henüz açıklanmadı. Ama sanırım o da gün içinde belli olur. Toptan fiyatları merak edenler için bir tablo da vereyim:

İnterneti fazla kullanmayanlar için esnek paketler çok mantıklı görünüyor. Yüksek bir hız ve belli bir kapasite sınırı var. Ama benim gibi sürekli bilgisayar başında geçiren biriyseniz en mantıklısı 4 ya da mümkünse ve bağlı bulunduğunuz yer destekliyorsa 8 GBit almak. Elbette fiyatlar henüz netleşmedi ama muhtemelen 49 TL’ye sınırsız 4 MBit alabileceğiz. Firmaların açıklamalarını beklemek lazım.

Tags : adslinternetkotalıözgür çetinsınırsıztarifeteknolojitürk telekom

2 yorum

  1. Gerçekten az değil ama asıl sorun hızın 512 MBit’e düşürülmesi. Bu biraz garip geldi bana. Detaylar belli olsun ona göre daha net yorum yapabileceğiz.

Bir yorum yazın