adsl Posts

ADSL’le vedalaştım

İnternetle ilk tanışmam çevirmeli ağlar ile olmuştu. Sanırım sene 1995 idi. Eve bilgisayar almanın lüks sayıldığı dönemler kapanmak üzereyken zar zor biriktirdiğim para ile ilk kişisel bilgisayarımı almıştım. Bilgisayarın internet olmadan bir işe yaramayacağını o zamanlar farkederek bir de internet abonesi olmuştum. O dönemler (yeni nesilin hatırlayamayacağı) modemlerle ‘civ civ’ öten özel bir sesle bağlantı kurardık. Hızımız ise önceleri 16, sonra 32, sonra da 56 kbps oldu.

Türk Telekom’un gizli tarifeleri

Herhalde ev telefonu kullanıp da faturalardan şikayetçi olmayanımız yoktur. Ben de sabit telefonlardan alınan vergiler ve bu yüzden kabaran faturalardan şikayetçiy(d)im. Ancak ne olduysa 3 ay önce oldu ve birgün ev telefonum çaldı. Numaraya baktım 0 312 ile başlıyor. Hayırdır inşallah dedim. Ankara’da tanıdıklarımız da yok ama. Neyse. Arayan bayan Türk Telekom adına bize bir teklif yapmak istediğini söyledi: Bizim kullanım alışkanlıklarımızı incelemişler ve en çok şehirlerarası görüşme yaptığımız belirlenmiş (güzel bir çalışma tebrik ediyorum kendilerini). Şehirlerarası 3000 dakika, şehiriçi 100 dakika verelim size ayda vergiler dahil 27 TL ödeyin dedi.

Yeni ADSL tarifeleri

Sonunda yeni tarifeler açıklandı. Aslında üzerinde çok gürültü koparacak bir yenilik yok. Mevcut tarifelere eklenen tek yenilik ise esnek tarife adı verilen ve 8 MBit’e kadar hız vaad eden sınırsız ama sınırlı seçenek. Bu tarifede belli bir hız vaadi yok. Aylık 15 GB’ı geçen data olursa otomatikman hızınız 512 MBit’e düşürülüyor ve ay sonuna kadar öyle takılıyorsunuz. Bir sonraki ay ise hızınız tekrar yükseltiliyor. Bu hizmetin bedeli ise 49 TL. Bu fiyatı açıklayan tek servis sağlayıcı Turk.net. TTNet ise biraz kaçak güreşiyor ve kayıt olun biz size dönelim gibisinden bir duyuru yaptılar (Detaylı bilgi burada: http://www.ttnet.com.tr/evde_3)

Kotasız ama kotalı sistemi garip bir uygulama. Açıkçası çok mantıklı değil benim gibi kullanıcılar için. Ama ayda yılda bir internete bağlanan ve download nedir bilmeyen kullanıcılar için bence çok mantıklı. Etrafımda o tip insanlar var ve bu tarifenin onlar için uygun olacağını düşünüyorum. Zaten dünya çapında da kotalı tarifelere geçiş var. Özellikle ABD’de bu tip bir eğilim bulunuyor. Birçok kullanıcı hızın sabit olmamasını eleştiriyor bu tarifede. Ancak orada da gözden kaçan bir durum var: ADSL teknolojisi mevcut bakır kablolarla sıkıntı oluşturan bir sistem. Bu bakımdan bazı kullanıcılar örneğin 4 MBit alsa da bu değeri pratikte göremiyorlar. Bu tip sorunlar da mevcut. Bu şekilde bir durumda kalmak istemeyen Türk Telekom da böyle bir çözüm bulmuş. Türk Telekom’u savunacak değilim ama bence çok mantıklı. Fakat fiyat biraz daha makul olabilirdi. Zaten ayda birkaç saat bilgisayar açan adama çok hızlı bir internet gerekmez.

Elbette kullanıcıların başka beklentileri de var. Bu beklentilerin henüz karşılanamadığı da bir gerçek. Türk Telekom’dan daha mantıklı ve bizi de düşünen tarifeler görmek temennisi ile.

Bu tarifeler çok konuşulacak (güncelleme)

adsl

Bugün öğlen saatlerinde yeni ADSL tarifeleri açıklanacak. Edindiğim bilgilere göre tarifelerde bugüne kadar yapılmış en radikal değişiklikler geliyor. Buna göre sabit bir internet hızı kalmıyor. Her kullanıcıya 8 MBit’e kadar internet hızı verilecek. Yani evinizin bulunduğu yerdeki hattın durumuna göre 1 ila 8 Mbit arasında otomatik bir hızınız olacak.