close

Çarşamba benim için ilginç bir gün oldu. Önce Canon Türkiye ofisinde EOS 500D’yi inceleme fırsatı buldum. Hatta hızımı alamayıp bir ön inceleme de yazdım (merak edenler http://www.uruninceleme.com/?p=9876 adresinden okuyabilirler). Canon yine güzel bir makine yapmış. 500D serisi 300D ile başlayan ailenin en son ferdi. Giriş seviyesi amatör bir makine ailesi bu. Full HD video çekebilme, 15.1 Megapiksel gibi özellikler cihazın standartları arasında.

Canon genelde sektör dinamiklerini belirleyen markalardan biri. Her zaman çıtayı yüksek tutan firma 500D ile de benzer bir stateji izliyor. Giriş seviyesi modellerde ilk Full HD video çeken cihaz 500D. Çözünürlük anlamında da en yüksek ürün yine aynı. Dijital SLR kategorisinde video çeken ürün sayısı şimdilik fazla değil. İlk örnekleri Canon ve Nikon aynı anda piyasaya sürdü. Onları Panasonic takip etti. Halen bu üç firma dışında video çekebilen dijital SLR ürüne sahip marka yok.

500D’nin resmi lansmanı ay sonunda yapılacak.Resmi lansman sonrasında gerçek bir inceleme yapmayı da düşünüyorum. Örnek fotoğraf ve videolu incelemeyi ben de sizler gibi sabırsızlıkla bekliyorum.

Aynı gün elime geçen ikinci ürün ise (Canon ve Olympus ofisleri birbirine çok yakın) Olympus E-620. Firmanın orta seviye ürünü E-620. Bir önceki model E-520’nin geliştirilmiş versiyonu. Ailenin bir üst kategorideki ürünü E-3’ün özelliklerinin kırpılmış hali E-620 oluyor. Döndürülebilir ekran, 12.3 Megapiksel çözünürlük, gerçek zamanlı görüntü ile uygulanabilen Art Filter gibi özelliklere sahip. Olympus artık daha ciddi ve kaliteli ürünlerle pazarı zorluyor. E-620 de bunlardan biri. Detaylı bir inceleme de yazacağım bu ürün için kısmet olursa.

Bir günde iki yeni ürün. İkisini de ilk gören editörlerden biri benim. Her ne kadar artık aşinalık olsa da yeni ürünler halen beni heyecanlandırıyor.

Tags : Canondijital slreos 500dfotoğraf makinesiincelemeözgür çetinteknoloji

Bir yorum yazın