Tablet çağı

Tablet yani dokunmatik ekranlı klavyesiz bilgisayar yeni bir kavram değil. 90’lı yılladan itibaren konuyla ilgili çalışmalar yapılmış. Ancak son yıllarda popüler olması Nisan ayında Apple’ın iPad adını verdiği yeni nesil tablet bilgisayar ile oldu. Bugüne kadar birçok örneği bulunan tablet bilgiayara yeni bir tarz ve hareket getiren Apple, diğer üreticileri de silkeledi ve yeni ürünler konusunda adım atmalarını sağladı.

Bu yazıyı kaleme aldığım tarihte iPad dışında en ciddi rakip olarak Samsung’un Galaxy Tab ve BlackBerry’nin PlayBook’u göze çarpıyordu. Ayrıca  Toshiba’nın Folio 100’ünü de unutmamak lazım. Öte yandan irili ufaklı birçok üretici de tablet pazarına girmeye hazırlanıyor ya da ürünlerini duyurdu. Yukarıda da bahsettiğim gibi yeni bir kavram olmasa da tablet bilgisayarların 2011 yılı itibariyle daha da popüler olacağını tahmin etmek güç değil. Özellikle yayımcılık alanında yeni bir çığır açması beklenen bu cihazlar, bilgisayarların da pabucunu dama atacak gibi görünüyor. Çünkü son yıllarda birçok hizmetin Bulut Bilişim (Cloud Computing) ile internet üzerinden verildiği düşünüldüğünde sadece bir tarayıcıya ihtiyaç duyan bu hizmetlerin tablet bilgisayarlardan da rahatlıkla kullanılabileceğini söyleyebilirim.

Tablet bilgisayarların işletim sistemlerine baktığımızda Android’in öne çıktığını görüyoruz. Örneğin Samsung Galaxy Tab ve Toshiba Folio 100 bu işletim sistemini kullanıyor. Ayrıca yazılımla uğraşmak istemeyen birçok üretici de Android’e yönelecek.

İşte BlackBerry’nin PlayBook’unun özelliklerini anlatan promosyon videosu:

Tabletler geliyor hem de çok hızlı bir şekilde. Önümüzdeki yıla tabletler damgasını vuracak. İşiniz teknoloji ile ilgli olmasa da tablet bilgisayarlar üzerine kafa yormanızı tavsiye ederim.

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked