close

Fotoğarfın büyük hali için tıklayın

Ev Avrupa, iş de Anadolu yakasında olunca işe gitmek gerçekten büyük sorun oluyor. Fizik problemi çözer gibi alternatif yollar aramaktan heba olmuştum. Ev Levent civarında, işyerim ise Kadıköy. Ya birinci köprüden otobüs ya da vapurla Kadıköy seçeneğim vardı. Seçim yatırımı olarak alelacele açılan Söğütlüçeşme- Zincirlikuyu Metrobüs hattı ile üçüncü bir seçeneğim oldu.

Aslında Sögütlüçeşme Kadıköy’e çok da yakın değil. Ama İstanbul şartlarında 10 dakika yürüme mesafesi yakın kabul edildiğinden hemen bu hattı denemeye karar verdim. İlk açıldığı günün akşamı Techno-Labs’tan Emre ile deneme imkanımız oldu. İlk akşam karambol olduğu ve akbil gişeleri olmadığı için bedavaya bindik ki normalde bedava değil. Yolculuk 20 dakika sürüyor. Özellikle akşam trafiğinde karşıya geçmeye çalışan otomobillere bakıp bakıp rüzgar gibi Zincirlikuyu’ya ulaşmak çok eğlenceli. Arabam yok, ama olsa da Kadıköy’e otomobil ile gitmeyi düşünmezdim zaten.

Serde inceleme uzmanlığı olunca konuya inceleme edası ile yaklaşayım dedim. İşte Özgür Çetin gözüyle Metrobüs’ün Anadolu yakası macerasının artı ve eksileri:

ARTILAR
-Otobüsler yepyeni ve temiz. Ayrıca çift körüklü ve çok yolcu alabiliyor
-Bütün yol 20 dakika sürüyor. Sadece köprüde normal trafiğe giriliyor. Bunun dışında özel yollardan gidiyor. Bu da hızlı olmasının en önemli sebebi
-Sefer frekansı çok iyi ayarlanmış. 5 dakikada bir otobüs geliyor. Bekleme sorunu yok gibi (en azından ilk 5 gün böyleydi)

EKSİLER
-Durak isimleri ne duraklarda ne de otobüslerde yazmıyor. Nerede ineceğinizi bilmiyorsanız işiniz zor. Seçim yatırımı diye alelacele açıldığı için bazı duraklarda üst geçit sıkıntısı da var (benzer sorun Cevizlibağ-Zincirlikuyu hattında da olmuştu). Zamanla düzeltilir ama keşke bütün eksikler giderildikten sonra açılış yapılsaydı.
-İlk günlerde karmaşa vardı, biletsiz binenler ve düzensiz bir ortam hakimdi (gerçi bu sorun ortadan kalktı gibi)
-Otobüs sadece Zincirlikuyu’ya gidiyor. Bazı seferler daha da ileri gidiyor ama bu nasıl ayarlanıyor bilmiyorum. Genelde son durak Zincirlikuyu. Daha da ileri gitse fena olmaz. (Güncelleme: Bazı seferler Edirnekapı’ya kadar gidiyor)

Tek biletle karşıya geçiliyor ve aktarma yapsanız bile tek bilet parası (1.3 TL) alınıyor. Bana çok ekonomik olmadı ama zaman kazandırdı. Normalde 8:30’da çıktığım evden 09:00 gibi çıkıp aynı saatte ofiste  (10:00 civarı) olabiliyorum. Ne demişler vakit nakittir.

Metrobüs ile ilgili yazılarım devam edecek. Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu hattında sabah ve akşam saatlerinde elinde dizüstü bilgisayar olan birilerini görürseniz o kişinin ben olma ihtimali yüksektir.

Tags : akbilcevizlibağkadıköymetrobüsözgür çetinulaşımüst geçitzincirlikuyu

4 yorum

 1. Yalçın :
  Millete hizmet eden büyük şehir belediyesinin yaptıklarını seçim yatırımı diye eleştirip milleti yönlendiriyorsunuz,mademki sizce seçim yatırımı o zaman protesto edip binmeyin metrobüse.Çok biliyorsunuz ya.Faydalanmaya gelince iyi yorum yapmaya gelince kötü.Yiğidi öldür ama hakkını yeme derler,eksikleri olduğu halde açılması elbette iyi birşey değil ama şartlar bunu gerektiriyorsa yapabilecek bir şey yok 15 gün sonra kullanmaya başlasanız daha mı iyi olucaktı metrobüsü.15 gün sonra eksiksiz açılsa bile gerçi sizce yinede seçim yatırımı olmıyacaktımı ki?

 2. Merhaba,
  Seçim yatırımı dememin sebebi beğenmemem değil. Eksik, adam gibi düzenleme yapılmadan bir sistemin devreye alınması. Benzer sorunlar Cevizlibağ-Zincirlikuyu hattında da oldu. Üst geçit yapmadan ya da tamamlamadan hattı açıyorlar. Orada birinin başına iş gelse, Allah korusun ölse ya da sakat kalsa kim verecek bunun hesabını?

  Siyasetle işim olmaz, Parti düşmanı ya da dostu değilim. Ama düzgün yapılan işleri takdir ettiğim gibi, düzgün yapılmayanları da eleştiririm. Bu belediyenin yaptığı iyi şeyler de var. Yeri geldiği zaman onları da yazıyorum (Metro’yu yazdım mesela). Ama körü körüne eleştiren ve küfür eden bir yapım da yok. Sevmem de. İstanbul’a 18 sene önce geldim. Geldiğim yıl bir ay su kesintisi yapılıyordu. Şimdi maşallah su kesilmiyor. Bunları hep görüyor ve takdir de ediyorum.

  Faydalanma konusuna gelince: Benim yaşadığım bir ülkede benim verdiğim vergilerle yapılan bir hizmetten elbette yararlanacağım. Kullanıp kullanmama konusunda da sizin ya da bir başkasının icazetine de ihtiyacım yok. Ama kullanıyor olmam eleştiri yapmayacağım anlamına gelmez.

  Şartlar bunu gerektiriyor olayına katılmıyorum. 1 ay sonra açılsın adam gibi açılsın. Millete şov yapacağız diye yarım yamalak açılmasın. Adam gibi yapılsaydı benim için seçim yatırımı olmazdı. O zaman tam yaptılar diye takdir de ederdim.

  Özgür Çetin

 3. Başarılarınızıun devamını diliyorum.Saygılarımla

 4. rıza biladerim beğenmiyorsan sende girip burada okuma o zaman bu yazılanları. var mı senin gibi kolay eleştirme. Yok efendim eleştiriyorsan binmeymiş, sende beğenmiyorsan buralarını da okuma kardeşim.

Bir yorum yazın