close


Bu sabah katıldığım bir basın toplantısında Visa, YapıKredi bankası ve Turkcell tarafından Avrupa’da ilk kez Türkiye’de piyasaya sürülen iCarte aksesuarını görme imkanı buldum. Aksesuar iPhone’un alt bölümüne bağlanan küçük bir cihaz. İşlevi ise iPhone’a NFC adı verilen (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi) temassız ödeme sistemi özelliği kazandırması.

NFC konusu tüm dünyanın son birkaç yıldır gündeminde. Yeri burası olmadığından detaya girmiyorum ama merak edenler buraya baksın.  Temassız ödeme sistemlerini cep telefonları ile birleştirme çabaları ise halen sürüyor. Yapılan araştırmalarda kullanıcıların evden çıkarken 3 şeyi yanına aldıkları tespit edilmiş: Cep telefonları, anahtarlık ve cüzdan. İşte bu yeni nesil teknolojinin hedefi cüzdanları da evde bıraktırmak. İlk örnekler donanım bağımlı olduğundan pek yaygınlaşamadı. Nokia ve Samsung’un bazı modellerinde NFC çipi bulunuyordu. Ancak bu kullanıcılar için telefon değiştirmek anlamına geleceğinden bu yöntem çok başarılı olmadı. YapıKredi ve Turkcell’in yaptığı şey ise ek bir aksesuar ile iPhone takılan bir apatarı kulandırtmak. Ancak bunun da pek pratik olduğunu söyleyemem. Sebeplerine gelince:

  • iPhone’a takılacak bu aksesuar biraz büyük olacak ve yer kaplayacak
  • Bu aksesuar pil ömrünü azaltabilecek ki bu da kullanıcının isteyeceği bir durum değil
  • iCarte her an kullanılan bir şey olmadığı için kulanıcı belli bir süre sonra bu aparatı taşımak yerine evde bırakmayı tercih edecek
  • Cebinde taşıyacağı 20 gramlık kart varken 50-60 gramlık büyük bir aksesuarı kimse taşımak istemeyecektir

Bu çekincelerime rağmen NFC konusunda bir sonraki adımı görebilmek adına önemli bir hareket olarak tanımlıyorum iCarte’ı. Benzer bir çalışmayı birkaç ay önce Avea ve Garanti Bankası gerçekleştirmişti. Onların sistemi birçok marka ile uyumluydu ve iCarte kadar yer kaplamıyor. Ama onların sistemi de iPhone uyumlu değildi.  Temassız sistemler belli bir ödeme limiti var ki bu Avea’nın sisteminde bu rakam 30 TL iken Turkcel’inkinde 35 TL. Firmaların bu alanda bu kadar yatırım yapmalarının en önemli sebeplerinden biri Türkiye kredi kartı pazarının çok büyük olması ve her geçen gün büyümesi (bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi siz karar verin)

Görünen o ki NFC konusunda önümüzdeki yıllarda da yeni haberler almaya devam edeceğiz. Yeri gelmişken belirteyim iPhone’un yeni versiyonunda (muhtemelen iPhone 5) NFC çipi olacağı söylentilerinin etrafta dolaştığını hatırlatayım.

Tags : aveaBankagarantiicarteNFCözgür çetinsistemtemassız ödemeturkcellVisaYapı Kredi

Bir yorum yazın