close

imf

IMF”in İStanbul’da yapılan toplatıları sona erdi de rahatladık. Protestoların dozu kaçınca Taksim ve civarında neler olduğunu da televizyon ve gazetelerden takip etmişsinizdir. Olayın sosyolojik ya da siyasi boyutunu irdeleyecek değilim. İlgi alanıma da girmiyor açıkçası.


Olayın beni ilgilendiren yönü geçen yıl Haziran ayında aramızdan ayrılan sevgili amcam Fikret Çetin. Görmüş geçirmiş biri olan rahmetli amcam, 80’li yılları da yaşamış biri olduğundan ne zaman İstanbul’da bir olay olsa beni ve kardeşlerimi cepten arar ‘aman oğlum dikkat edin şurada olay var, sokaklarda dolaşmayın’ diye uyarırdı.

İstanbul gibi kim kime dum duma bir şehir yerine küçük bir kasabada büyüyenler beni daha iyi anlar. Bizim gibi küçük şehirlerde büyüdüğünüzde herkes birbirini tanır. Özellikle akrabalık ilişkileri de o oranda güçlüdür. Amcam da sağolsun küçük şehiden İStanbul’a gelen bizim gibi akrabalarını korumak için böyle bir yönteme başvuruyordu.

Çok şükür başımıza bir iş gelmedi bugüne kadar ama geçen haftaki IMF olaylarından (ki olayların ilk gününde Taksim civarında idim) sonra cep telefonuma bakıp ‘keşke amcam arasa yine’ dediğim anlar oldu. Bir kez daha sevgili amcam aklıma geldi.

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun….

Tags : amcaamcamfikret çetin.gösteriimfözgür çetinprotestotaksim

Bir yorum yazın