close

Hepimizin merakla beklediği 3G teknolojisi 30 Temmuz’dan itibaren kullanıma sunuldu. Sanki inanılmaz bir şeymiş gibi sunulan bu teknolojinin en önemli farklılıklarından biri 2G’ye göre 10 kata (bazı haber ve bültenlerde 100 kat dense de o teorik bir hız) kadar hızlı olması.

Gerçekten de cep telefonundan internete yaptığım bağlantılarda önemli bir hız farkı gördüğümü söyleyebilirim. İşin bilgisayar üzerinden internet bağlantısı kısmına gelince oturup bir test yapayım dedim. Turkcell, Vodafone ve Avea’dan test için aldığım USB sticklerle bir test yapmaya başladım.

Testlerde aynı şartlarda, aynı lokasyonda, aynı sunucu üzerinden dosya indirerek işe başladım. Halen süren testlerde Maslak civarında Vodafone’un üstünlüğü bulunuyor. Sanırım bunda Vodafone’un merkez binasının Maslak’ta olmasının etkisi var. Turkcell ise Vodafone’u takip ediyor. En sonda gelen ise Avea. Testler halen sürdüğünden genel anlamda bir birinci tespit etmek için henüz erken.

Ancak uyarmak istediğim bir konu var: Bilgisayar üzerinden 3G yardımı ile yapılan bağlantı testinde hız belirleyici etken olmamalı. Çünkü hız konusu çok fazla değişkene bağlı. ADSL gibi nisbeten kararlı bir sistem kuramıyoruz burada.  Çünkü bağlı bulunduğunuz baz istasyonuna olan mesafe, baz istasyonunun yoğunluğu, bağlantının yapıldığı saat, hareket edip etmediğiniz gibi onlarca farklı etken bu sonucu değiştirebiliyor.

Bu bakımdan ideal şartları bulmak biraz zor. Ancak yine de bağlantı hızının fikir verdiğini söyeyebilirim. Ama tek başına hıza bakarak tercih yapmamanızı tavsiye ederim.

Detaylı test bitince yine buradan paylaşacağım.

Tags : 3Gaveabilgisayarincelemeözgür çetintestturkcellusb dunglevodafone

Bir yorum yazın