Twitter’a erişim yöntemleri

20 Mart gecesinden bu yana ülkemizdeki erişimi engelli olan Twitter’a farklı yollarla girmek mümkün. Bunlar arasında DNS değiştirmeden özel tarayıcı kullanmaya, VPN’den eklentilere kadar birçok seçenek bulunuyor. Kendimce makul, kolay ve sorun çıkarmayan seçenekleri bir araya getirdim.

DNS ve VPN gibi çözümler biraz teknik bilgi gerektiriyor. Ayrıca DNS çözümü internet bankacılığı gibi işlemlerde sorun çıkarıyor. Bu yazıda ileri düzeyde teknik bilgi gerektirmeden Twitter’a girme yöntemlerini anlatıyorum.

Mobil Twitter (hem cep hem bilgisayar için)
Belki de en kolay Twitter erişim yöntemlerinden biri bu. Twitter’ın mobil cihazlar için geliştirdiği mobile.twitter.com adresi hem bilgisayar hem de cepte erişime açık. En azın şimdilik bu adrese girebiliyoruz.

Deneyim olarak yüzde 100 standart site deneyimi sunmasa da genel olarak iş görüyor.

Chrome eklentisi: ZenMate (bilgisayar)
Chrome için geliştirilen güvenli bağlantı eklentisi ZenMate de hızlı bir çözüm sunuyor. Aynı eklentinin Firefox sürümü de bulunuyor. Kolay bir şekilde kurulan bu eklentiyle hızlı bir şekilde bütün sınırlamaları aşabiliyorsunuz. Ücretsiz ve güvenli bir yöntem. ZenMate’in Chrome eklentisini buradan yükleyebilirsiniz.

 Tor Browser (Bilgisayar için)
Bir diğer yöntem ise tarayıcı kullanmak. Özel bir tarayıcı olan Tor Browser ile istediğiniz siteye girebiliyorsunuz. DNS ya da VPN değişiklikliği gerektirmeyen bu tarayıcıyı internet sitesinden indirebilirsiniz.

Yukarıda saydığım yöntemler dışında Twitter’a farklı giriş yöntemleri de bulunuyor. Biraz teknik bilgi gerektirdiği için onlardan bahsetmiyorum.

Umarım bu Twitter yasağı bir an önce kaldırılır ve biz de böyle yöntemlerle uğraşmak zorunda kalmayız. 

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

1 Comment

Cem

about 5 sene ago

Merhaba, Elinize sağlık. Ancak güvenlikle ilgili basit uyarıları da ekleyebilirseniz çok iyi olur. Çok tanınmayan vpn bağlantıları ve tor üzerinden bankacılık vs. işlemlerin yapılmaması gerektiği gibi.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked