close

20 Mart gecesinden bu yana ülkemizdeki erişimi engelli olan Twitter’a farklı yollarla girmek mümkün. Bunlar arasında DNS değiştirmeden özel tarayıcı kullanmaya, VPN’den eklentilere kadar birçok seçenek bulunuyor. Kendimce makul, kolay ve sorun çıkarmayan seçenekleri bir araya getirdim.

DNS ve VPN gibi çözümler biraz teknik bilgi gerektiriyor. Ayrıca DNS çözümü internet bankacılığı gibi işlemlerde sorun çıkarıyor. Bu yazıda ileri düzeyde teknik bilgi gerektirmeden Twitter’a girme yöntemlerini anlatıyorum.

Mobil Twitter (hem cep hem bilgisayar için)
Belki de en kolay Twitter erişim yöntemlerinden biri bu. Twitter’ın mobil cihazlar için geliştirdiği mobile.twitter.com adresi hem bilgisayar hem de cepte erişime açık. En azın şimdilik bu adrese girebiliyoruz.

Deneyim olarak yüzde 100 standart site deneyimi sunmasa da genel olarak iş görüyor.

Chrome eklentisi: ZenMate (bilgisayar)
Chrome için geliştirilen güvenli bağlantı eklentisi ZenMate de hızlı bir çözüm sunuyor. Aynı eklentinin Firefox sürümü de bulunuyor. Kolay bir şekilde kurulan bu eklentiyle hızlı bir şekilde bütün sınırlamaları aşabiliyorsunuz. Ücretsiz ve güvenli bir yöntem. ZenMate’in Chrome eklentisini buradan yükleyebilirsiniz.

 Tor Browser (Bilgisayar için)
Bir diğer yöntem ise tarayıcı kullanmak. Özel bir tarayıcı olan Tor Browser ile istediğiniz siteye girebiliyorsunuz. DNS ya da VPN değişiklikliği gerektirmeyen bu tarayıcıyı internet sitesinden indirebilirsiniz.

Yukarıda saydığım yöntemler dışında Twitter’a farklı giriş yöntemleri de bulunuyor. Biraz teknik bilgi gerektirdiği için onlardan bahsetmiyorum.

Umarım bu Twitter yasağı bir an önce kaldırılır ve biz de böyle yöntemlerle uğraşmak zorunda kalmayız. 

Tags : DNSengelengellemeMobilmobiletarayıcıteknolojiTortwitterTwitter'a nasıl erişilirVPNyasakZenmate

1 Yorum

  1. Merhaba,
    Elinize sağlık. Ancak güvenlikle ilgili basit uyarıları da ekleyebilirseniz çok iyi olur.
    Çok tanınmayan vpn bağlantıları ve tor üzerinden bankacılık vs. işlemlerin yapılmaması gerektiği gibi.

Bir yorum yazın