Facebook’ta izinsiz paylaşımları engelleme

facebook_foto

Günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olan Facebook’ta son aylarda bir sorun ortaya çıktı: İzinsiz paylaşımlar. Facebook üzerinde çalışan bazı uygulamalar sizin yerinize paylaşımlarda bulunuyor. Bunu da fotoğraf etiketleme özelliği ile tüm arkadaşlarınıza duyuruyor.  Facebook’a bir fotoğraf eklediğimizde arkadaşlarımızı isimleriyle işaretlememize yarayan bir özellik. Bu sayede kişiler içinde yer aldıkları fotoğrafları bulabiliyorlar. Bu etiketler aynı zamanda fotoğraf sekmesinde de yer alıyor.

Ancak son dönemde bazı zararlı uygulamalar (ki bunlar Facebook üzerinde çalışan aslında normal görünen) arkadaş listenizdeki herkesi etiketleyip saçma sapan sitelere yönlendirme yapıyorlar. Bu girişleri uygulama sizin adınıza yaptığı için haberiniz bile olmadan yüzlerce arkadaşınızı etiketliyorsunuz.

İşte bu sorunla ilgili arkadaşlarımdan birçok soru gelmeye başlayınca tek tek anlatmak yerine bir video hazırlamak istedim. Aşağıda izleyeceğiniz bu video etiketleme sorunun nasıl çözüleceğini anlatıyor.  İşte Facebook’ta istenmeyen paylaşımların önüne geçme yolu:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=I8nBCzHBJd4]

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

3 Comments

gonca

about 3 sene ago

facebook'ta bir müzik performans videomu benden izinsiz olarak paylaşılmasını şikayet edip, video'yu kaldırtabilir miyim?

Sevim

about 1 sene ago

Gonca'ya ait 2 sene önceki yorumun benim içinde önemli olduğunu düşündüğüm ve benimde benzeri şekilde paylaşımım olbileceğini düşünerek aynı sorunun cevabını öğrenmeyi bende istiyorum.

Özgür Çetin

about 1 sene ago

Muhtemelen Facebook'a şikayet ederek kaldırtabilirsiniz. Ama denemek lazım. Konu Facebook olduğunda kesin konuşmak zor oluyor.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked