close

Hüzünlü Michael

Çocukluğumun ikonuydu Michael Jackson. Kardeşlerimle birlikte büyüdüğümüz köydeki kasetçalarımızda dinlediğimiz parçaları, televizyonda izlediğimiz klipleri ve BlueJean dergisindeki posterleri ile tanıdık onu. Adeta insan üstü bir varlıktı bizim için Michael Jackson. Uzaydan gelmiş ve aramazı katılmıştı. Kliplerindeki hava da hep bu yöndeydi. İlk hatırladığım parçası Bad olmuştu. Çocukluğumuzda sözlerinden hiçbir şey anlamasak da Bad bizim için önemli bir şarkıydı.

Yıllar geçti biz büyüdük ama Michael hep küçük kalmak istedi. 5-6 yaşlarında adım attığı sahneler ona çocukluğunu yaşama izni vermemişti. İlk olarak Jackson 5 grubu ile tanınan Michael daha sonra yoluna tek başına devam etti. Michael Jackson’ın ablümleri dünya çapında 750 milyon adet sattı. Ayrıca Michael’in en önemli özelliği aynı zamanda söz yazara ve besteci de olmasıdıydı.

Ancak şöhretin acı bir bedeli de vardı: Şaaşalı bir hayat, milyonlara hayran ve lüks bir yaşam aysbergin görünen yüzüydü. Bunları korumak için verilen kavga ve çaba ise kimse tarafından görülmüyor ve bilinmiyordu. Benzer örneklerini başka sanatçılarda da gördüğümüz (bakınık Britney Spears) çöküş dönemi Michael için de geldi. 90’lı yıllara damgasını vursa da 2000’li yıllar onun için pek de iç açıcı olmadı. Çocuk tacizcisi, estetik ucubesi ve sağlık delisi. Yapıştırılmadık yafta ve suçlama kalmadı. Evlendi ama evliliği bile yürümedi. Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranamadı.

Kapitalist sistem bir sanatçıyı daha zirveye çıkarmış akabinde onunla işi bittikten sonra buruşturulmuş bir kağıt mendil gibi çöpe atmıştı. Birçok sanatçı bu yollardan geçse de bu Michael için çok acı verici sonuçlar doğurdu (bu çemberden kurtulabilen tek süper starı ise Madonna olarak görüyorum. Zirvedeki yarışını inatla sürdürüyor ve halen eski havasından çok şey kaybetmeden hayatını sürdürüyor).

Öte yandan 80 ve 90’lı yıllara damgasını vuran Michael değişen dünyada eskimeye de başladı. Bilgisayar, internet ve cep telefonu çağı olan 2000’li yıllarda artık tüm dünya çapında ünlü olan Pop starlara yer yoktu. Popun en son ve en iyi temsilcisiydi Michael Jackson. MJ’den sonra onun karar ünlü ve zirve yapan bir pop star çıkmadı ne yazık ki.

Michael Jackson artık yok. Ölümü ile ilgili spekülasyonlar halen sürüyor ve sürecek gibi. Ama ölümünde bile kapitalist sistem çalışmaya devam ediyor: Kişisel eşyaları satışa çıktı bile. Plakları ve albümleri ile yeniden piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Ölümden bile besleniyor kapitalizm.

Yazıya eklediğim bu fotoğrafta ne kadar da hüzünlü Michael. Ölümün bize senin de bir fani olduğunu hatırlattı.

Çocukluğumun ikonu artık aramızda değil…..

Tags : madonnamichaelMichael Jacksonözgür çetinşöhretstar

Bir yorum yazın