close

MFÖ’nin eski bir parçası vardır: Sen neymişsin be abi diye. Herşeyden anlayan, herşeyi bilen ve en iyisini yapan biri ile ilgili hoş bir parça. Son dönemlerde 3G ile ilgili reklamları görünce aklıma bu şarkı geldi. Reklamlara bakacak olursanız cennetin anahtarlarını sunan bir teknoloji 3G. Sanki Ab-ı Hayat suyu mübarek.

Yeni nesil cep telefonu şebekesi 3G her soruna çare gibi sunuluyor. Sanki bugüne kadar cepten internete bağlanmıyorduk, hayatımızda ilk kez cep telefonundan internete gireceğiz gibi bir hava oluşturuluyor. Tamam teknolojinin karmaşık olduğunu ve tabana anlatmanın da zor olduğunu kabul ediyorum. Ama mevzuyu bazı televizyonların ana haber bültenlerindeki konular çevirmenin alemi yok. Bazen görürüz öyle haberler: Ahududu her türlü hastalığa iyi geliyor. Dişten tutun romatizmaya kadar iyi geldiği iddia edilir. O zaman hastaneleri kapatıp herkese birer ahududu vermemiz gerekir ki bunun da ne kadar saçma olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Herkes anlatıyor belki ama biraz da benden dinleyin 3G’yi. Konu aslında çok karışık değil. Eskiden saatte en fazla 40 km ile gidebildiğimiz toprak yola asfalt atıldı ve duble (gidiş ve geliş ayrı) hale getirildi. Böylece artık normal hız limitlerinde (90 km) gidebileceğiz. Bu da bize bir noktadan diğerine daha çabuk ulaşma imkanı sunacak. Yani eski teknolojide (2G) yapamadığımız ya da yapmakta zorlandığımız şeyleri (dosya indirmek, video konferans yapmak ve benzeri gibi) artık çok daha kolay yapabileceğiz. Olay bu.

Tabi ki bu konunun çok küçük bir kısmı. Ama son kullanıcıyı (ya da popüler tabirle sokaktaki adamı) ilgilendiren kısmı bu. Gerisi teferruat ve son kullanıcı için çok da önemli şeyler değil. Bu teknoloji kullanabilmek için 3G uyumlu bir cep telefonunuzun olması gerekiyor. Piyasayada 250-300 TL’den başlayıp 1500 TL’ye kadar farklı fiyat aralıklarında 3G’li cep telefonları bulunuyor. Elinizdeki telefonun da teknik verilerine bakarak 3G uyumlu olup olmadığını öğrenmeniz mümkün.

30 Temmuz’dan itibaren kullanıma başlanan bu teknoloji ile ilgili çeşitli testler yapacağım ve gerek burada gerekse cnetturkiye.com adresinde paylaşacağım. Bu konuyla ya da herhangi bir konuyla ilgili fikirlerinizi e-posta adresime gönderebilirsiniz (sağdaki sütunda e-posta adresim bulunuyor).

Tags : 3Gbilgisayarcep telefonuincelemeoperatörözgür çetinteknolojitelefon

Bir yorum yazın