close

Yurtdışında gördüğüm ve ‘keşke güzel ülkemde de olsa’ dediğim yerlerin başında akvaryumlar geliyor(du). Büyük alanlara kurulu olan ve içinde binlerce deniz hayvanı türünü barındıran bu akvaryumlar hem kültürel hem de bilimsel anlamda faydalı mekanlar. 2009 yılının Ekim ayında kapılarını açan Turkuazoo bu anlamda derdime derman olmuştu. Ancak Turkuazoo biraz küçük gelmişti bana ve halen de bu fikrim değişmedi. Elbette Türkiye’de böyle bir işe girmek İngilizce’deki tabirle ‘Cost Effective’ yani ticari olarak mantıklı değildi. Ama yine de dünyadaki benzerlerine göre küçük bulduğumu belirteyim Turkuazoo’yu.

İşte bu hislerle yeni bir akvaryum açılsın diye beklerken İstanbul Akvaryum’un haberi geldi. İstanbul Akvaryum hem büyüklük hem de içerik olarak Turkuazoo’dan epey farklı. Bir kere tematik bir akvaryum. Yani deniz canlılarını konularına göre ayrılmış alanlarda izliyorsunuz. Bilgilendirici bir çalışma yapılmış ki böyle şeyleri severim.

Resmi açılışı 25 Haziran’da yapılan İstanbul Akvaryum’u açılışından 1 hafta sonra ailecek gezme fırsatı bulduk. Aslında daha önce de gitmeyi planlıyorduk ama ilk üç gün ücretsiz olunca aşırı bir yoğunluk oluştuğu için gitmeye teşebbüs etsek de başarılı olamadık (bu yoğunluğun faturası ilerleyen satırlarda da göreceğiniz gibi balıklara kesildi ne yazık ki ). Kısmet deyip açılıştan bir hafta sonra ziyaret ettik.

İstanbul Akvaryum’un Google Maps’teki yeri 

View İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum Florya sahilinde kurulmuş. E5 karayolunun Avcılar’dan Havaalanı istikametine giderken Florya tabelasını gördüğünüz ilk sapaktan içeri girdiğinizde (Avcılar Metrobüs durağını biraz geçince ) 2-3 km sonra sağda karşınıza çıkıyor (Cumhurbaşkanlığı Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün hemen yanında). Çok büyük bir alana kurulu olduğundan görmemeniz mümkün değil. Ulaşımı nisbeten rahat. Ayrıca özel aracınız yoksa banliyo trenleri ile ulaşım da mevcut.

Akvaryum ile ilgili bazı rakamlar:

  • 100 dönüm arazi üzerine kurulu
  • Toplamda 2 katlı ve 22 bin m2’lik bir alanda faaliyet gösteriyor
  • 6 bin m2 ziyaretçi alanı mevcut
  • Yaklaşık 1500 çeşit, toplamda 15 bin adet denizv e kara canlısı
  • 2 adet 15 kişilik 6 akslı 5D sinema salonu
  • Karadeniz’den Pasifik’e kadar uzanan 1.2 km uzunluğunda özel temalı gezi güzergahı

 


Akvaryum’da temizlik yapan balıkadamlar

Bazı eksiklikler var
Büyük bir otoparkı var ama nedense ücretsiz değil. Böyle bir kompleks yapıp bir de otopark ücreti istemek bana biraz garip geldi. Yine de 5 liralık ücret çok yüksek değil. En azından buna da şükür diyoruz. Yeni bir yapı olduğundan bazı alanlarda inşaat faaliyetleri halen devam ediyor. Ama bunlar rahatsız edecek boyutlarda değil. Öte yandan biz gittiğimizde otoparkta bulunan asansör çalışmıyordu. Bu da özellikle çocuklu ailelerle yaşlı ve engelliler için önemli bir sıkıntıydı. Umarım tamir edilmiştir.

İçerisi geniş ve ferah bir şekilde tasarlanmış. Yürüyüş parkuru üzerinde temalı bölümler mevcut ve bu bölümlerin hepsinin önünde dokunmatik ekranlı bilgi veren noktalar bulunuyor. Burada balıklar ve diğer deniz canlılaları ile ilgili bilgi alabiliyorsunuz. Bilgi ekranlarının dokunma hissi ve kullanımları da güzel. Bazı dokunmatik ekranlarda olduğu gibi kullanım sırasında saç baş yoldurmuyor.

Birçok deniz ve bölgeye özel temalar bulunuyor. Bunlar arasında Karadeniz ve Pasifik gibi seçenekler var. Akvaryumların olmazsa olmazı köpek balıkları İstanbul Akvaryum’da da bulunuyor. Bu arada yurtdışındaki akvaryumlarda bulunan Penguenler’i gözüm aradı. Ama İstanbul Akvaryum’da Penguen yok. Eğlenceli ve komik bulduğum Penguenler’den bulunsa güzel olurdu.  Gerek çeşitlilik gerekse hazırlanan temaları beğendiğimi belirtmek isterim. Akvaryum, 2 yaşına kadar olan çocuklar için ücretsiz. Kapılar saat 10’da  açılıyor ve akşam 8’de kapanıyor.


Tematik akvaryumda farklı konular üzerine tasarlanmış geniş alanlar bulunuyor

Balıklar telef oldu
Başbakan tarafından açılan akvaryum yine Başbakan’ın isteği ile 3 gün ücretsiz ve 1 hafta boyunca yüzde 50 indirimli gezilebildi (hatta ilk 3 gün ücretsiz olduğunu bilmeden gitmeye kalktık ama kapıdan döndük o kadar yoğundu anlayın). Ancak bu 3 gün boyunca aşırı yoğunluk ve balıklara zarar verenler yüzünden 70 balık telef olmuş (haberi burada). Bu tip şeylerin ücretsiz olmasına karşıyım. Çünkü bedava olan şeylerin kıymeti bilinmiyor. Benzer uygulama dini bayramlarda İETT ulaşım araçlarında da denenmişti. Ancak bakkala giderken bile otobüs kullananlar yüzünden binmek mümkün olmuyordu. Zaten birkaç bayramdan sonra bu uygulamadan vazgeçildi ki bence iyi de oldu.

İstanbul Akvaryum’da fiyatlar

Yetişkin: 29 TL
Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi : 22 TL
4 kişilik aile : 85 TL
3 kişilik aile : 68TL
2 yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz

Benzerlerini yurtdışında gördüğümüz büyük ve tematik akvaryum konsepti artık Türkiye’de de var. İstanbul Akvaryum, benim gibi çocuğunuz varsa mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim bir yer. Ufak tefek eksikliklerine rağmen dünyadaki muadillerinden aşağı kalmayan İstanbul Akvaryum, sualtı dünyasını merak edenler için harika bir mekan olmuş. Yazının sonunda resmi internet sitelerinin adresini de vereyim. Daha detaylı bilgiyi orada bulabilirsiniz.

 

Tags : ailebalıkbaşbakançocukdenizfiyatforumistanbulistanbul akvaryumköpekbalığıöğrenciözgür çetintematurkuazoo

4 yorum

  1. Hem okadar para ver hemde otopark ücreti istesinler….Para para para…

  2. Gittim kapıdan geri döndüm adamlar utanmadan otopark ücreti istediler akvaryuma geldim dedim olsun arabanızı park etmeniz ücretli dediler varmı böyle birşey ayıp be siz hangi müesseseye gidince park parası istiyorlar.Bırak park ücretini insanlar müşterisini kapıda karşılıyor arabasının kapısını açıyor bunlar kapına dikiliyor ayakbastı parası istiyor.Ben öğretmenim gitmiyorum okulumdada tavsiye etmiyorum yapılacak gezilerden istanbul akvaryumu çıkarttım.

  3. Özgür bey merhaba; akvaryumla ilgili deneyiminizi okudum. Merak ettiğim şey sadece çocukların dikkatini çeken bir yer mi yoksa yetişkinlere de hitap ediyor mu? 25 yaşında iki arkadaş olarak Kocaeli den kalkıp gelmemize değer mi merak ediyorum.

Bir yorum yazın