Emsal gösterme durumları


İlginç bir ülkede yaşıyoruz. Kanunlar var ama onları esnetmenin yolları da var. Geçen birinden duydum: Bir bina yaparken örneğin 4 kat için ruhsat alıyorsunuz. Binayı 4 katlı yaptıktan sonra eğer etrafta 5 katlı binalar varsa ’emsal göstererek’ siz de bir kat daha ekleyebiliyorsunuz. Genelde belediyeler bu tip şeyler için ruhsat veriyor.


Buraya kadar bir sorun yokmuş gibi görünüyor. Ancak burada ilginç bir durum oluşuyor. Eğer siz emsal teşkil ettirme hakkınızı kullanmayı önceden düşünüp bu binayı 5 kat taşıyabilecek şekilde planlıyorsanız sorun yok. Yani demiri, statiği, çimentosu, betonu 5 kat olacak şekilde planlanmışsa sorun yok. Ancak ‘nasılsa bir şey olmaz’ mantığı ile 4 kata göre düzenleyip üstüne ek olarak bir kat daha atarsanız problem oluyor.

Türkiye’deki uygulamaları bildiğimden muhtemelen ‘ha 4 ha 5’ dendiğini tahmin ediyorum. Belediyelerin de ‘acaba bu binayı kaç kat için tasarladılar’ derdinde olduklarını da sanmıyorum. Geçen gün evimin civarında yapılan bir inşaatta bu durumu gördüğümden merak edip araştırmıştım. Binayı yapanlar 3 kat için tasarladılar kaba inşaat bittikten sonra ek bir kat daha çıktılar. İlginç gelmişti bu durum bana. Demek ki varmış bir numarası.

Hayatımız pamuk ipliğine bağlı bir ülkede yaşıyoruz. Ama insan canı bu kadar ucuz olmamalı. Herşeyi kaderden bilmek çok mantıklı olsa da önceden tedbiri almadan bütün suçu kadere atmak ne derece mantıklı bilmiyorum.

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked