Cosa Akıllı Termostat inceleme

cosa_inceleme

Birkaç aydır test ettiğim bir cihaz olan Cosa Akıllı Termostat, evdeki kombiye bağlanarak kullanılan bir tür sıcaklık ayarlayıcı cihaz. Bu ürünün benzeri ABD’de Google tarafından satın alınan Nest tarafından üretiliyor.

Cosa temelde iki ayrı parçadan oluşan bir ürün: Birinci parça fiziksel olarak kombiye bağlanıyor. Bu bağlantı işi biraz çetrefilli ve teknik bilgi gerektiriyor. Cosa, bu iş için kurulum hizmeti de sunuyor (69 TL karşılığında). Ben evdeki kombi için gerekli bağlantıyı kendim yaptım. Ama herkes yapamaz ya da yapmak istemeyebilir.

İkinci parça ise evdeki kablosuz ağa bağlanıyor. Bu cihaz kombiye bağlanan ilk parça ile koordineli bir şekilde çalışıyor. İkinci parça aynı zamanda bir sıcaklık ölçer. Bu cihazı da elektriğe bağlayıp odanın uygun bir köşesine koyuyorsunuz. Ortamın sıcaklığını ölçen bu ikinci parça kombiyi istenen ayarda tutuyor.

Örneğin siz bulunduğunuz ortamdaki sıcaklığın 25 derece olmasını istiyorsunuz. Bunun için Cosa uygulamasını telefon ya da tabletinize yüklüyorsunuz. Buradan gerekli ayarları yapabiliyorsunuz. Ayrıca benzer bir deneyim cosa.com.tr üzerinden de sağlanabiliyor. Tercih sizin.

Cosa uzaktan kombiyi açma/kapama, eve belli bir mesafe yaklaşınca kombiyi çalıştırma, günün ve haftanın belli saatlerinde kombiyi çalıştırma gibi özelliklere sahip. Cihazın iddiasına göre yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayan bir ürün Cosa. Ben yaptığım denemelerde yüzde 10-15 oranında bir tasarruf elde ettim. Ama çok yoğun kullanım, kullanım alışkanlarını düzenleme ile bu rakam daha da yükseltilebilir.

Benzerleri olan bir ürün olan Cosa Akıllı Termostat’ın kablosuz ağlar yardımı ile uzaktan kumanda edilebilen rakip sayısı fazla değil. Bu yüzden bu tarz ihtiyacı olanlar için güzel bir ürün. Yazımın sonunda sizleri Cosa Akıllı Termostat için hazırladığım inceleme videosu ile başbaşa bırakıyorum. İyi seyirler:

 

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked