close

Best Buy Avrupa’daki ilk mağazasını İzmir’de 19 Aralık tarihinde açtı. Aslında bu konu biraz karışık. İzmir kıta olarak Avrupa’da değil. Sevgili arkadaşımız ve meslektaşımız Kemalettin Bulamacı hatırlattı bu bilgiyi sağolsun.  Best Buy ABD’nin en büyük teknoloji marketleri zincirinden biri. Müşteri odaklı, rahat ve kaliteli alışveriş imkanı sunuyor. Açılış öncesi kalabalık bir gazeteci topluluğu ile mağazayı gezme imkanım oldu.

Ferah bir tasarıma sahip olan mağazada GeekSquad adı verilen özel bölümler bulunuyor. Burada özel eğitimli ve gerçekten çok bilgili personeller teknoloji ile ilgili sorunlarınıza çözüm buluyor. Ayrıca Mavi Gömlekliler olarak tanımlanan diğer personel de gayet iyi eğitilmiş. Açılışta konuşan Genel Müdür Ruşen Kopmaz, eğitim konusuna önem verdiklerini ve birkaç aylarını personel eğitimine ayırdıklarını belirtti. Arkadaşlarla sohbet etme imkanı buldum. Genel Müdür’ün haklı olduğunu da gördüm.

Teknoloji tutkunlarının bildiği bir marka Allienware de Best Buy ile Türkiye’ye geliyor. Bu marka özellikle pahalı dizüstü ve masaüstü bilgisayarları ile tanınıyor. Örnek vermek gerekirse 3 bin dolardan başlayan masaüstü bilgisayarları var. Öte yandan SlingBox adı verilen ve evdeki her türlü TV yayınını internet üzerinden izleme imkanı sunan bir tür multimedya cihazı da yine Best Buy tarafından getiriliyor. SlingBox için yorum yapamam ama Allienware markası çok niş bir kategori. Yüksek satış adetlerinin yakalanabileceği bir alan değil. Bu bakımdan çok popüler olarak ilgi göreceğini sanmıyorum.

Farklı bir yaklaşımı var Best Buy’ın. Kapitalizmin merkezi olan ABD’den gelen bir marka izlenimi yok. Efendi, sakin ve dingin bir duruşu var. Rakiplerine çamur atıp ‘en iyisi biziz’ şişinmeleri de yok. En azından şimdilik yok diyelim. İlerde ne olur bilemem.

Bes Bey geldi hoşgeldi diyorum. Rekabetin kıran kırana yaşandığı teknoloji marketleri zincirine bir yenisi daha ekleniyor. Öyle ya da böyle biz müşteriler için iyi bir haber bu rekabet…

Tags : abdallienwarebest buybilgisayargeeksquadmağazamarketsling boxteknoloji

1 Yorum

  1. “BesT Buy ” denince aklıma nedense hep “Chuck” dizisi geliyor çünkü bu dizide nerdeyse 2 sezon genelde bir “Buy More” adı verilen bir teknoloji alışveriş merkezinde geçiyordu ve logosuna bakınca çok benziyorlar birbirlerine…

    “Best Buy” da üyük teknoloji marketleri zincirinden biri olan “Electro World” gibi potansiyeli görüp doğru bir yatırım yaptı bence..

    İyi günler dilerim..

Bir yorum yazın