close

iPhone rüzgarına kapılmayan tek marka olan Nokia da fazla dayanamadı ve dokunmatik ekranlı telefon pazarına girdi. Nokia’nın ilk dokunmatik ekranlı modeli olan (ki arkası da gelecek) 5800 XpressMusic test amaçlı tarafıma gönderildi. Hienüz bugün elime alabildiğim ürünün şık bir tasarıma sahip olduğunu söylemem mümkün. iPhone’a göre kalın olan ürün adında da anlaşılacağı gibi müzik temel alınarak tasarlanmış.

İlk izlenimim olumlu yönde. Ancak iPhone’a rakip olabilmek için biraz daha çalışması gerekiyor. Örneğin multitouch olayı henüz bulunmuyor. Multitouch olmayınca dokunmatik telefonun bir kıymeti olmuyor bence. E-posta ya da SMS gibi metin girişi yapılan uygulamalarda ise karşınıza doğrudan doğruya cep telefonunun tuş takımı çıkıyor. Bu sayede tuşlara birkaç kez basarak istediğiniz harfi bulabiliyorsunuz. Bence çok pratik olmuş. iPhone’un stili kadar kullanışlı değil belki ama uygulamada pratik oluyor.

SIM kart yuvası yan yüzde bulunuyor ve kapaklı bir bölüm ile gizlenmiş. SIM kartını çıkarmak içinse pili sökmek gerekiyor. Ürünle beraber 8 GB micro SD bellek kartı veriliyor. Devasa bir bellek ve birçok kullanıcı için yeterli olduğunu söyleyebilirim.

iPhone da bulunmayan Bluetooth, MMS, Radyo gibi özellikler 5800’da mevcut. Aynı zamanda GPS özelliği de bulunuyor (muhtemelen sesli navigasyon 3 ay ücretsiz daha sonra ücretlidir o da ayrı konu). Yani multimedya olarak aradığınız herşey var telefonda.

Elbette iPhone’un başarısı sadece dokunmatik olarak kullanılma mantığında gizli değil. Telefonun her tarafına sinmiş bir kolay kullanım ve pratiklik var. Bunun, Nokia ya da diğer markaların kolay kolay elde edebileceği bir şey olduğunu sanmıyorum. Apple yıllardır kullanımı kolay pratik cihazlar üretiyor. Belli bir tecrübesi var. Ayrıca linux tabanlı işletim sistemleri konusunda da oldukça başarılı. Ki iPhone da Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip.

Nokia’nın dokunmatik modeli 5800, Symbian işletim sistemi kullanıyor. Bu işletim sistemi bir parça yavaş çalışsa da işinizi görüyor. Arayüz ikonları büyük ve kullanışlı tasarlanmış. iPhone’un ki kadar şirin ve pratik olduğunu söylemek zor. Ama iş görüyor.

5800 ile ilgili ilk izlenimim olumlu. İlk örnek olduğu için bazı eksikleri de olacak elbet. Ayrıca iPhone’a rakip olmak da kolay değil açıkçası. Kafama takılan konu ise müzik telefonu olan XpressMusic ailesinden bu tip bir ürünün çıkmış olması. Bence N serisi gibi bir model serisinden böyle bir telefon çıksa daha çok ses getirebilirdi. Belki de Nokia asıl enerjisini N serisine saklıyor. Kimbilir.

Bekleyip göreceğiz…

Tags : 5800 Xpress Musicappledokunmatikiphoneişletim sistemimobileNokiaözgür çetinsymbiantelefon

Bir yorum yazın